Hoşgeldiniz  

“UKRAYNA’DAN GELEN MİSAFİR SAYISINDA ÇOK CİDDİ BİR AZALMA VAR”

SEMİH KÖKEN | 27 Mayıs 2015 | Gündem, Kemer Güncel A- A+

Kemer’de yer alan Oflaz Turizm Acentesinin sahibi Ozan Güven turizmdeki gelişmeleri  ve Kemer’deki son durumu değerlendirdi.

Özellikle Ukrayna’nın ciddi bir sıkıntı içerisinde olduğunu söyleyen Güven, Ukrayna’dan gelen misafir sayısında çok ciddi bir azalma olduğunu ve Oflaz turizm olarak da bunu ciddi anlamda hissettiklerini ifade etti. Zor bir sezon içerisinde olduklarını da dile getiren Ozan Güven, “Haziran, Temmuz, Ağustos  iyi geçer diye düşünüyorum. Ama zaten iyi geçmesi gereken aylarda bu aylar” dedi.

Arz artık talebin üzerine geçmiş durumda!

Sezonu değerlendiren Ozan Güven, Kemer’de oldukça zayıf bir turizm sezonu yaşadıklarını söyleyerek, artık sektörde arz ve talep ile ilgili bir pozisyon oluştuğuna dikkat çekti.  Güven, “ Arz artık talebin üzerine geçmiş durumda. Yani ürünü satan o kadar çok insan var ki..Aslında bakıldığında, Türkiye’ye gelen turist sayısında artış söz konusu. Ama dediğim gibi arz talebi geçmiş durumda. Kemer’de de bu gelişmeleri çok ciddi anlamda yaşıyoruz. Bu sebepten dolayı insanlar artık kazanmış oldukları paranın, Türkiye şartlarında yetmediği için sezon yok ya da işler kötü gidiyor şeklinde yorumlanıyor. Ama genel anlamda da bakıldığında da misafirin alım gücünün oldukça düşük olduğunu görüyoruz”

Ukrayna’dan gelen misafir sayısında çok ciddi bir azalma var

Ukrayna’nın ciddi bir sıkıntı içerisinde olduğunu ifade eden Güven, Ukrayna’dan gelen misafir sayısında çok ciddi bir azalma olduğuna dikkat çekerek açıklamalarına şöyle devam etti:

“ Biz Oflaz turizm olarak bunu ciddi anlamda hissetmekteyiz. Bu konuda emaillerimizde azalma var, rezervasyonlarda azalma var. Kapı misafirimizde çok azalma var. Bunun yanında Rusya’da Ruble’deki değer kaybı orada yaşayanlara sıkıntılar yarattı. Şu anda düşse bile psikolojik olaral etkileri devam ediyor. Rusya’da artık insanlar artık para harcama taraftarı değiller. Burada artık devletlerin, hükümetlerin birbirleri ile olan politikaları ve ilişkileri ön plana çıkıyor. Zaten Türkiye Cumhuriyeti de bütün tur operatörlerimize uçak konusunda parasal anlamda belli bir destek de bulunuyor. Bu bağlamda daha iyi olacak diye düşünüyorum. Haziran, Temmuz,  Ağustos iyi geçer diye düşünüyorum. Ama zaten iyi geçmesi gereken aylarda bu aylar”

Rus misafirlerimiz ağırlıkta

Kemer’e gelen misafir portföylerini de değerlendiren Oflaz Turizm sahibi Ozan Güven “Şu anda Kemer’i daha çok Rus Dilli misafirlerimiz olan 10-15 ülkeden gelen misafirlerimiz ağırlıkta ziyaret ediyorlar. Bu arada İskandinav portföyümüz var. Bu arada artık İskandinavlar artık yerleşik olarak Kemer’i tercih ediyorlar. Bu arada Rusları da buna dahil edebiliriz. Bunun yanında Alman misafirlerimiz başta olmak üzere dünyanın tüm ülkelerinden gelen irili ufaklı turisti Kemer’de ağırlıyoruz. Bunlar artık oldukça az sayıda. Bir sayısal değer verecek olursak % 50 Rus misafir, % 30 İskandinav misafir geri kalan kısmı da karışık olarak diyebiliriz”

Günübirlik İstanbul ve İsrail turlarına ilgi büyük

Oflaz turizm olarak yeni çalışmaları hayata geçirmeye çalıştıklarını da ifade eden Ozan Güven özellikle beş yıldır sürdürdükleri günübirlik İstanbul ve İsrail turlarına da büyük ilgi olduğunu söyledi. Güven, “ Biz uzun süredir elde ettiğimiz misafir portföyümüze en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda hizmet kalitemizi düşürmemeye  gayret gösteriyoruz. Çünkü insanları mutlu etmek ve misafir portföyü yaratmak o kadar zor bir hale geldi ki, bunun için daha çok çaba sarf ediyoruz. Bu arada Oflaz turizm olarak içerisinde halı sahası da bulunan bir spor merkezini hayata geçirdik. Uzun vadede bu yerimize yatırım yapmayı planlıyoruz. Aynı zamanda Kemer’den İstanbul’a gerçekleştirdiğimiz ve beş yıl beşinci yılında olan günü birlik İstanbul turlarımız devam ediyor. Kemer acentelerine de hizmet ediyoruz bu konuda.  Bunu daha da geliştirme amacındayız. İsrail turumuz devam ediyor. Uçaklar uçtuğu sürece, ilişkilerimiz iyi olduğu sürece İsrail turunu da düzenlemeye devam edeceğiz. Alternatif daha çok sayıda planladığımız turlar var.Bunları da yakında hayata geçireceğiz” diye konuştu.ozanguven_haliloncu-ekip

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle