Hoşgeldiniz  

TÜRSAB Başkan Yardımcısı: Turizmde krizi fırsata çevireceğiz

Semih Köken | 05 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Oteller, Turizm, Yaşam A- A+

TÜRSAB Başkan Yardımcısı: Turizmde krizi fırsata çevireceğiz

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, sektörün içinden geçtiği kriz dönemini fırsata çevirmek için yoğun bir çaba izinde olduklarını belirterek, vergi ve sigorta borçlarının ertelenmesi, seyahat acentalarına KOBİ desteği sağlanması, turizm gelirlerinin ihracattan sayılması konularında önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Seyahat Acentaları ve Tedarikçileri Fuarı (SATEF), 92 firmanın katılımıyla Antalya Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. 2 gün boyunca ücretsiz gezilebilecek fuar, Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği, Alternatif Turizm İşletmeleri ve Etkinlikleri Birliği, Antalya Rehberler Odası, Spor Turizm Birliği, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve TÜRSAB başkan ve başkan yardımcılarının katılımıyla açıldı.

‘YENİ ÜRÜNLER ZAMANI’

Açılışta konuşan Spor Turizm Birliği Başkanı Ferit Turgut, sektörün bu yıl yaşadığı krizin en önemli niteliğinin ‘salgın’ halinde olması olduğunu belirterek, “Bu salgın sıçramamalıdır. Daha önceki krizlerde her bir krizi bekliyor ve geçiştiriyorduk. Bu sefer bekliyoruz, geçmiyor. Ankara, Suruç, uçak. Bu kötü sezonu yeni ürünler, yeni çözümler arayarak geçirmeliyiz” dedi.

TURİZM VE MEDYA

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, turizm sektörü için kritik bir dönemde sinerjisi ve enerjisi yüksek bir fuarın düzenlenmesinin önemine dikkat çekti. Hem turizm hem de medya sektörü açısından zorlu bir sezon yaşanacağını aktaran Yeni, “Antalya medyası ülkenin ve şehrin gelişimine, bu şehrin milli ve manevi değerlerine saygılı, dikkatli, titiz bir yayıncılık izlemektedir” dedi.

RUSYA VE ALMANYA AĞIRLIĞI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Tayfun Kavukçu, Türkiye’nin dünya ekonomisiyle bütünleşmesinde en başarılı olduğu sektörün turizm olduğuna dikkat çekti. Kavukçu, ancak özellikle Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 50’sinin Rusya ve Almanya merkezli olmasının olumsuz etkilerinin son dönemde yaşandığını belirtti.

SEKTÖRDEKİ SON GELİŞMELER

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, sektörün ciddi kriz döneminden geçtiğini, TÜRSAB olarak krizleri fırsata çevirmek için yoğun bir çaba izinde olduklarını söyledi. Günaydın, bu çerçevede vergi ve sigorta borçlarının ertelenmesi, seyahat acentalarına KOBİ desteği sağlanması, turizm gelirlerinin ihracattan sayılması ve KDV’nin yüzde 8 indirilmesi konularında ilerleme sağladıklarını aktardı.

GAZETECİLER ANTALYA’YI FOTOĞRAFLAYACAK

Fuarda ayrıca ‘Antalyalı Gazeteciler Kültürel ve Doğal Mirası ile Buluşuyor’ projesinin tanıtımı yapıldı. Proje TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu, Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği, Alternatif Turizm İşletmeleri ve Etkinlikleri Birliği, Spor Turizmi Birliği ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle hayata geçirilecek. Cemiyet Başkanı Yeni, “Antalya Gazeteciler Cemiyeti, son yıllarda artan bir şekilde Antalya ve çevresine değer katacak her türlü projenin paydaşı ya da önderi olmuştur. Bu proje de onlardan biri. İşbirliği yaptığımız kuruluşlarla birlikte organize edeceğimiz gezilerin kültürel ve doğal mirasımıza katkı yapmasını amaçladık. Bu kapsamda, gazetecilerin çekeceği fotoğrafları yıl sonunda bir katalog haline getirip bastıracağız. Böylece yurt içi yurt dışı ziyaret programlarımız başta olmak üzere önemli organizasyonlarda Antalya’yı tanıtan önemli bir eser olacak elimizde” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle