Hoşgeldiniz  

Turistik eğlence zor durumda

Semih Köken | 25 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Oteller, Turizm, Yaşam A- A+

Turistik eğlence zor durumda

RUSYA ile yaşanan uçak krizinin ardından, Antalya ve çevresinde tatil yapan turistler için hazırlanan eğlence ve animasyon gösterileri tehlikeye girdi.

Kriz nedeniyle yurt dışından gelerek otel ve tatil köylerinde sahneye çıkan dans grupları, akrobatlar ve sanatçılar ile yapılması beklenen anlaşmalar askıya alındı. Belirsizliğin nedenini ise bölge turizminin yeni sezonda karşılaşacakları zorluklar ve ekonomik dar boğaz olarak adlandıran eğlence söktörü temsilcileri, yabancı dans ve eğlence gruplarının alacakları paraya baktıklarını, kriz var mı yok mu, iş veren para kazanabilecek mi, kazanamayacak mı bununla ilgilenmediklerini belirtti. İçinde olduklardı belirsizlik nedeniyle binlerce dolarlık anlaşmaların altına imza atmak istemeyen organizasyon şirketleri, 2016 yılı sezon anlaşmalarını beklettiklerini açıkladı.

YABANCILAR PARAYA BAKIYOR

Merkezi Antalya’da bulunan otel ve tatil köylerine eğlence grupları, akrobat ve sanatçı gibi alternatif eğlence seçenekleri tedarik eden Balance Event Company yöneticisi aynı zamanda Pasha Dance Theatre Sanat Yönetmeni Serpil Sunay, yabancı grupların Türkiye’deki kriz ile ilgilenmediklerini, alacakları paraya baktıklarını söyledi.

Bazı grup ve sanatçıların ise korktukları için Antalya’ya gelmek istemediklerini vurgulayan Sunay, “Sektörümüzde bütçe kontrol etme şansımız yok. Bizimle çalışan yabancı gruplar krizi umursamıyor. Alacakları paraya bakıyor. İstedikleri parayı alamayacakları durumlarda başka ülkeye gideceklerini söyleyerek üstümüzde baskı oluşturuyor. Anlaşmaların yapılması durumunda ise paralarını ödememiz görekiyor. Fakat bizler önümüzü göremiyoruz. Bu nedenle yapılacak anlaşmaları da askıda bekletiyoruz. Sezonun iyi kötü ne olacağını anladığımızda ise gruplarla bağlantıya geçeceğiz” dedi.

200 İLE 600 BİN DOLAR ARASI

Sezonda yaşanacak düşüşten dolayı ortaya çıkacak probemleri göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayan Sunay, şöyle dedi:

“Anlaşma yapmadan önce önümüzü görmek istiyoruz. Küçük bir grubun sezonluk maliyeti 200 bin dolar iken büyük bir grubun maliyeti ise 600 bin dolara kadar yükseliyor. Bu denli büyük paralarla getirilen grupları pazarlayacak otel olmaması bizleri korkutuyor. Otelci de adımını dikkatli atıyor, eğlence sektörü de. Bizler grupları beklemeye aldık. Sezonu tam olarak görüp fark etmek istiyoruz. Yanlış bir karar almak istemiyoruz.”

PASHA TURNEYE ÇIKIYOR

Antalya bölgesindeki kriz nedeniyle zor günler yaşacaklarını sözlerine ekleyen Serpiy Sunay, Antalya’da kurulan ve şöhreti Avrupa’ya yayılan Pasha Dance Theatre’nin Dubai ve Romanya turnesine hazırlandığını vurguladı. Sunay, “Pasha’da, otantik halk oyunlarının ve geleneksel dans figürlerinin akrobasi ve modern kareograf ile birleştiği 25 yöreden 2 bin kostüm ve görsel efekt kullanılıyor. Balkan danslarından, horona, zeybekten semazerlere kadar pek çok dans figürü ile ortaya çıkan bir gösteri olma özelliği var. Antalya’da doğan ünü dünyaya yayılan grubunuz 2017 yılında 30 gün sürecek Avrupa turnesi içinde hazırlıklarını sürdürüyor” diye konuştu.DHA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle