Hoşgeldiniz  

Türel: “Artık veren el alan eli görmeyecek”‏

SEMİH KÖKEN | 12 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara banka kartıyla alışveriş imkanı sunan Sosyal Kart hizmeti hayata geçti.

Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden “Sosyal Kart”ı tanıtan Başkan Menderes Türel, “Artık veren elin, alan eli görmediği, ihtiyaç sahibi vatandaşımızın ihtiyacını isteği marketten istediği zaman karşılayabileceği bir sisteme geçtik. Herkes bilsin ki, Antalya’da kimse sahipsiz değil, kimse garip ve yalnız değil” dedi. Sosyal Kart’ın başlangıçta ihtiyaç sahibi bin aileye dağıtılacağını belirten Türel, “Önümüzdeki yıllarda yardım miktarını da kart sayısını da katlayacaklarını söyledi.

Sosyal Kart tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vakıfbank Antalya Bölge Müdürü İlker Yeşil, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve muhtarlar katıldı. Başkan Türel, seçimden önce belediyeciliğin her alanında iddialı olacaklarını ve sosyal belediyecilikte de çığır açacaklarını beyan ettiğini hatırlatarak, “Bugün sosyal kart projemizi başlatıyoruz. Böylece seçim öncesi vermiş olduğumuz sözlerden daha fazlasına da bir kez daha geçmiş oluyoruz” dedi.

YOKSUZ VATANDAŞIMIZI İSTİSMAR ETMEDİK

“Biz yoksul vatandaşımızı, ihtiyacı olan vatandaşlarımızı istismar ederek seçim kazanmadık” diyen Başkan Türel şöyle konuştu: “Biz de yapamayacağımız vaatlerde bulunarak seçime girmek bir anlayış yoktur ve olamaz. Türk milleti onurlu bir millettir ve bu onurlu milletin karşısına seçim rüşveti gibi vaatlerle çıkmak büyük bir ayıptır ve bu bize kesinlikle yakışmaz. Biz hiç bir zaman 100 bin kişiye iş, bedava elektrik gibi yalan vaatlerle seçime girmedik.

Ben bugüne kadar ne söz verdiysem yaptım, hatta daha fazlasını yaptım. İşte Antalya Büyük şehir Belediyesi Sosyal Kartı da bu şekilde yeni bir hizmetimizdir ve Antalya’da bir ilk olarak hayata geçmektedir.”

HER AY PARA YÜKLENECEK

Sosyal Kartın bir tür alışveriş kartı, banka kartı olduğunu belirten Türel, şu bilgileri verdi: “Bu karta belediyemiz her ay bir miktar para yükleyecek ve kart sahibi bu miktarda alışveriş imkanına kavuşacaktır. Kart ile gıda, temizlik ve kırtasiye harcaması yapılabilecektir. İlk aşamada bin aileye hizmetle başlayacağız. En çok ihtiyacı olan bin aileye, 2 kişi için 50 TL, 3 kişi için 75 TL, 4 ve üzeri nüfusa sahip aileye 100 TL destekle başlıyoruz. Bu henüz başlangıç, çünkü önce sistemi geliştirmemiz gerekiyor. Daha sonra bir ihtiyacı görmemiz gerekiyor. Sonraki aşamada ihtiyaca göre aile sayısı artacaktır.  Bütçemiz imkanına göre destek miktarımız artacaktır.”

Gelecek yıllarda yardım miktarını da kart miktarını da katlayacaklarının altını çizen Türel, “Henüz daha birinci yılımızdayız ve bildiğiniz gibi, işçimizin, personelimizin, esnafın önceki dönemden kalan borçlarını yeni ödüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda bu destekleri daha büyük miktarlara ulaştıracağız” dedi.

VEREN ELİN ALAN ELİ GÖRMEDİĞİ SİSTEM

Başkan Türel,  “Artık veren elin, alan eli görmediği, ihtiyaç sahibi vatandaşımızın kendi ihtiyacını her hangi bir marketten, istediği zaman karşılayabileceği, vatandaşımıza daha saygılı bir sisteme geçmiş oluyoruz. Bu hizmetimiz bizim garip olan vatandaşlarımıza, şu veya bu sebeple ihtiyaç sahibi ailelerimize karşı gösterdiğimiz hassasiyetin göstergesidir. Biz komşusu açken tok yatanlardan, biz vatandaşı seçimden seçime hatırlayanlardan değiliz. Biz hiçbir zaman gündüz salonlarda atıp, akşam unutanlardan olmayacağız” diye konuştu.

SOSYAL HİZMETLERİ AK PARTİLİ BELEDİYELER BAŞLATTI

Türkiye’de sosyal hizmeti ilk defa Ak Partili belediyelerin başlattığını hatırlatan Türel şunları söyledi: “Devletin sosyal politikası da ilk defa AK Parti hükümetleriyle hayata geçirilmiştir. Ak Parti sosyal destekleri hiçbir zaman seçim öncesinde vaat konusu yapmamıştır. Ama bu konuda Türkiye’de tarihte görülmemiş destek programlarını uygulamıştır. Türkiye’de günde 4 doların altında geliri olan kişi sayısı 2002’de nüfusun yüzde 30’u iken, 2013’de sadece nüfusun yüzde 2’sidir. Yoksulluk rakamlarını çarpıtanlar bunu söylemiyorlar. Biz çocukken, gençken Cuma akşamları, Ramazan aylarında her gün mahallemizde ihtiyaç sahiplerine yemek taşırdık. Bir zamanlar Türkiye’de her mahallede, hatta her sokakta sadece komşu yardımıyla yaşayan insanlar, aileler vardı. Çok şükür artık eskisi gibi değil. Hükümetlerimiz çocuk desteği, ayni destek, yaşlılık desteği, işsizlik sigortası gibi desteklere başladığında, bu sosyal politika tedbirleri, bazıları tarafından “sadaka dağıtılıyor”, “halka rüşvet veriyorlar” diye istismar edilmiştir. Şimdiyse seçimden sonra banknot matbaasını çalıştırıp para dağıtacaklarını ilan ediyorlar. Bu enflasyonun fırlaması, yoksullaşma demek.”

BOŞ VAATLERLE SEÇİM KAZANMADIK

Başkan Menderes Türel şöyle devam etti: “Boş vaatlerle, 100 bin kişiye iş, bedava elektrik vaatleriyle seçim kazananları Antalya daha önce gördü. ‘Merak etme hemşerim Antalya Ankara’dan zengin’ diyerek seçilenler, işçinin ücretini, hatta işçiden kestikleri vergiyi bile ödemeden çekip gittiler. 6 sene önce Antalya’da yapılanın aynısını şimdi Ankara’da yapıyorlar. Türkiye’de muhalefet partilerinin gündemine vatandaşın gelmiş olması, sosyal politikaların gelmiş olması bile büyük bir başarıdır, sadece bir 12 sene kadar geç kalmışlardır.”

HEDEF YOKSUL KALMAMASI

Sosyal yardım vermekle övünmediklerini, asıl hedeflerinin Antalya’da bir tek işsiz, bir tek yoksul kalmaması olduğunu söyleyen Türel, “Yoksulluğu ortadan kaldıracak esas çözüm ise bizim vizyon projelerimizdir, başlatmış olduğumuz yatırımlardır. Bir ülkede yoksulluk ancak yatırımla ortadan kalkar, bugüne kadar böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Dolayısıyla ne sosyal yardımda ne de yoksulluğu ortadan kaldıracak yatırım projelerinde bizimle yarışabilirler. Biz bir taraftan yatırım yaparak, bir taraftan gençlerimize, kadınlarımıza meslek öğreterek yoksulluğu azaltacağız. İşte daha bir senede başlattığımız çalışmalar bile farkımızı ortaya koymuştur.”

ANTALYA’DA KİMSE SAHİPSİZ DEĞİL

“Antalya bu hizmetimizle gördü ki, onlar konuşur biz yaparız” diyen Başkan Türel, Antalyalılara şöyle seslendi: “Bu vesileyle buradan bütün hemşehrilerime şu mesajı da vermek isterim. Herkes bilsin ki, Antalya’da kimse sahipsiz değil, kimse garip ve yalnız değil. Büyükşehir Belediyesi olarak açta, açıkta, muhtaç tek bir kişi bırakmamak bizim ahlaki, vicdani vazifemizdir. Ben Antalya’nın hizmet karıyım, en çok da garip vatandaşlarımızın hizmetkarıyım. İnşallah vatandaşımıza her alanda en güzel hizmeti götüreceğiz. Sosyal projelerimiz ve sosyal kart projemiz her gün biraz daha gelişecektir.”Sosyal Kart (5) Sosyal Kart (6)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle