Hoşgeldiniz  

Türel: “Antalya Serbest Bölgesi’ni güçlendireceğiz”‏

SEMİH KÖKEN | 23 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Antalya Serbest Bölgesi’nin faaliyet süresinin uzatılmasına ilişkin ön protokol Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı törenle imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, işletme maliyetlerini yüklenerek ve gerekli yatırımları yaparak ASBAŞ’ı güçlendireceklerini söyledi.

İmza törenine, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bakanlık yetkilileri, ASBAŞ Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Törende bir konuşma yapan Başkan Menderes Türel, Antalya Serbest Bölgesi’nin Türkiye’nin ilk serbest bölgesi olduğunu belirterek, “Rahmetli Özal döneminde kurulmuş ve yaklaşık 30 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Antalya Serbest Bölgesi’nin işletme faaliyetleri, kanun çerçevesinde 30 yılla sınırlandırılmıştı. 2016 senesinde işletme faaliyetlerinin sona erecek olması, işletici firma olarak ASBAŞ’ın faaliyet gösteriyor olması, ASBAŞ Yönetim Kurulu’nda Sayın Valimizin Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şahsımın da Başkan Vekili olması, faaliyet süresi dolmadan bizi harekete geçmek durumunda bıraktı” diye konuştu.

BAKAN ZEYBEKÇİ’YE TEŞEKKÜR

Antalya Serbest Bölgesi’nin kurulduğu dönemde süre uzatımıyla ilgili bir düzenleme yapılmadığını hatırlatan Türel şöyle konuştu: “Biz Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcımıza, Genel Müdürümüze serbest bölgede işletici firma olarak talebimizi ilettik. Sayın Bakanımız, özel sektörün içinden gelen, geçmişte şahsen pratik çözümleriyle çok iyi tanıdığım, güçlü irade gösterilmesi gerektiği yerde iradesini ziyadesiyle gösteren bir yapıya sahip. Sayın Bakanımız buranın süre uzatılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması hususunda talimatları verdi. O talimatlar çerçevesinde genel müdürlüğümüz tüm bürokratik işlemleri yerine getirerek tamamladı. Serbest bölgemizin önündeki önemli bir tıkanıklığın açılması söz konusu oldu. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz”

SERBEST BÖLGEYİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Antalya Serbest Bölgesi’nin özellikle yat üretimi konunda dünyanın en önemli ihtisas serbest bölgelerinden biri haline geldiğini belirten Türel, “Dünyanın en lüks yatları artık Antalya Serbest Bölgesi’nde üretiliyor. Biz de yeni çıkan 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası’yla Özel İdare hisselerinin de Büyükşehir’e devrolmasıyla ASBAŞ’ın yüzde 38’lik hisse oranına sahibiz. İmzalanan ön protokolle işletici firma olarak hem işletme maliyetlerini yüklenmek hem de buraya özellikle yat üretimiyle ilgili yapılması geren bir takım yatırımları bütün gücümüzle yaparak serbest bölgeyi güçlendireceğiz” dedi.serbest bölge protokolü (1) serbest bölge protokolü (3) serbest bölge protokolü (4)

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle