Hoşgeldiniz  

TÜBİTAK şampiyonları Muratpaşa’da

Semih Köken | 28 Haziran 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

TÜBİTAK şampiyonları Muratpaşa’da

MURATPAŞA Belediyesi Başkanı Ümit Uysal, ardıç ağacı meyvesi yağının kanser tedavisinde etkisini araştıran çalışmalarıyla TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye 1’incisi olan Antalya TED Koleji öğrencilerine Atatürk’ün büyük eseri Nutuk ve dünya klasiklerinden oluşan bir kitap seti hediye etti.

 

Antalya TED Koleji öğrencileri Ceren Apalı ve Mehmet Can Dursun öğretmenleri Nihal Kuzu’nun danışmanlığında ‘Su buharı distulasyonu yöntemiyle elde edilen ardıç ağacı meyvesi yağının epidermoid ve akciğer kanseri hücreleri üzerine sitotoksik etkisinin araştırılması’ başlıklı çalışmasıyla TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması’nda biyoloji dalında Türkiye 1’incisi oldu.

 

Ardıç ağacı meyvesi yağının kanserli hücreler üzerinde tedavi edici etkisini bulan öğrencileri Muratpaşa Belediyesi’nde ağırlayan Başkan Ümit Uysal, başarılarından dolayı Antalya TED Koleji’ni ve öğrencileri kutladı.

 

‘EĞİTİM SİSTEMİ BÖYLE OLMALI’

 

Kent yöneticilerinin bu tip başarıları teşvik etmesi gerektiğini dile getiren Başkan Uysal, “Mehmet ve Ceren çok ciddi bir başarı elde etti. Ardıç ağacı meyvesinin yağını almışlar kanserli hücrelere uygulamışlar ve hastalıklı hücreleri yok ettiğini görmüşler. Düşünebiliyor musunuz, lise çağında neler yapılabiliyor” diye konuştu. Türkiye genelinde eğitim sisteminin de perspektifinin bu olması gerektiğinin altını çizen Başkan Ümit Uysal, “Her iki öğrencimiz de müthiş bir örnek. Antalya, Muratpaşa olarak onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

 

NUTUK VE KLASİKLERİ HEDİYE ETTİ

 

Öğrencileri tebrik eden Başkan Uysal, Antalya TED Kolejinin başarılı öğrencilerine Atatürk’ün büyük eseri Nutuk ve Dünya klasiklerinden oluşan bir kitap seti hediye etti.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle