Hoşgeldiniz  

Sri Lanka gösterileriyle Expo 2016’ya renk kattı

Semih Köken | 30 Mayıs 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

Sri Lanka gösterileriyle Expo 2016’ya renk kattı

EXPO 2016 Antalya’da Sri Lanka’nın ‘Milli Gün’ kutlaması, renkli görüntüler oluşturdu.

Seylan çayının anavatanı olarak bilinen Sri Lanka, Milli Gün kutlamalarıyla Expo 2016’ya renk kattı. Sri Lanka Gençlik Konseyi, Çay Kurulu ve Turizm Kurulu’nun katkılarıyla düzenlenen Milli Gün etkinliklerine katılmak üzere Antalya’ya gelen Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza ve Sri Lanka Ülke Komiseri Dilani Weerakoon VIP binasında Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök tarafından karşılandı.

Milli Gün kutlamaları küçük amfi tiyatroda yapıldı. Küçük amfi girişinde misafirleri Expo 2016 Antalya’nın maskotları Ece-Efe ellerinde Sri Lanka bayraklarıyla karşıladı. Bayrak töreni ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından ise sahnede Sri Lanka geleneği olan gaz lambası yakma merasimi gerçekleştirildi.

Sri Lanka Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, yaptığı konuşmada, teması ‘Çiçek ve Çocuk’, sloganı ‘Gelecek nesiller için yeşil bir dünya’ olan Expo 2016 Antalya’nın doğal kaynaklar, sürdürülebilir kalkınma ve ekolojik seçenekler konusunda bilgi edinmek üzere çocuklara eşsiz bir fırsat sunmayı hedeflediğini söyledi.

Büyükelçi Amza, “Türkiye ve Sri Lanka coğrafik olarak çok uzakta olabilir ancak her iki devlet birçok açıdan yakın bağlar taşımaktadır. Bunların en önemli etmeni ise her iki ülkenin vatandaşlarının benimsediği sıcak misafirperverlik özelliğidir. Bu yüzden Sri Lankalılar olarak biz Türkiye’yi evimizden uzak bir yuva olarak görüyoruz” dedi.

SRİ LANKA KÜLTÜRÜNÜ TANIMA FIRSATI BULACAĞIZ

Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök de iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda önemli bir şekilde arttığını belirterek, Sri Lanka’daki Türk yatırımları ile ticaret alanında gelişmeye başlayan ilişkilerin, Sri Lanka’nın Antalya Expo’suna katılımıyla bahçecilik alanında da gelişip güçleneceğine değindi.

TARİH TEMALI DANSLAR BEĞENİ TOPLADI

Konuşmaların ardından renkli gösteriler gerçekleştirildi. Sri Lanka Ulusal Gençlik Dans grubunun tarih temalı şovları büyük beğeni topladı. Tavus kuşunun zarif hareketlerinden esinlenerek hazırlanan dans ise kostümleriyle dikkat çekti. Akrobatik hareketler eşliğinde erkek dansçılar tarafından gerçekleştirilen gösteriler de izleyenlerden büyük alkış aldı.

Sri Lanka milli gün kutlamaları kapsamında Sri Lanka Ulusal Gençlik Grubu, Expo Meydanı ve küçük amfi tiyatroda gün boyu farklı gösteriler sergileyerek, ziyaretçilerin beğenisini topladı. Sri Lankalı dansçılar, Expo Kulesi önünden başlayan Expo kortejine de katıldı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle