Hoşgeldiniz  

Sahte pırlantaya dikkat

Semih Köken | 24 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

ANTALYA Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, son günlerde revaçta olan pırlantanın oda güvencesi olan kuyumculardan alınması gerektiğini, doğal yollarla oluşan değerli taşların artık laboratuvar ortamında da üretildiğini söyledi.
ANTALYA KUYUMCULAR ODASI BASKANI FERDA ERDEM, SON GUNLERDE REVACTA OLAN PIRLANTANIN ODA GUVENCESI OLAN KUYUMCULARDAN ALINMASI GEREKTIGINI, DOGAL YOLLARLA OLUSAN DEGERLI TASLARIN ARTIK LABORATUVAR ORTAMINDA DA URETILDIGINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Son günlerde revaçta olan pırlantanın, özel gün ve haftalarda akla gelen ilk seçenek olması nedeniyle sektörün hızla büyüdüğünü belirten Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, yanlış bir seçeneğin ileride büyük zararlara yol açabileceğini söyledi. Pırlantanın altın gibi ikili ilişkilerle alınamayacağını dile getiren Erdem, satıcının kuyumcular odasından güvence sağlaması gerektiğini dile getirdi. Binlerce yılda oluşan doğal taşların artık doğal olmayan yollarla üretildiğini hatırlatan Erdem, “Bu taşlar gerçeğinden de ayırt edilemiyor. Gerçek olanlarında kalitesini laboratuvar ortamında değiştirerek yükseltebiliyorlar. Bu piyasa için çok büyük sıkıntı. Yaptığımız denetimlerde henüz bu tür vakaya rastlamadık. Ama piyasada olduğuna dair duyumlarımız mevcut” dedi.

Bu durumun önüne geçmek için tüketicinin kesinlikle pırlanta alışverişini kuyumcudan yapması gerektiğinin altını çizen Erdem, “Bu taşlar dolarla alınıp satıldığı için doların Türk Lirası üzerindeki değeri arttıkça fiyatı da artıyor. Kaliteli ürün alırsanız kolayca elden çıkarırsınız. Ama bu ürünlerin işçiliği, taşın mıhlaması gibi birçok işlem var. Sadece çıplak taş alırsanız, gram altını kayıpsız sattığınız gibi bunu da satarsınız. Taş var 1000 dolar, taş var 4 bin dolar. Demek ki ya kalitesi çok düşük, ya da gerçek pırlanta değil. Geri dönüşlerde kaybınız çok büyük olur” uyarısında bulundu.

Erdem, ayrıca herkesin bütçesine göre pırlantaya ulaşabilmesi için firmaların kampanyalar yaptığını oda ve derneklerin 4 olan taksit sınırlamasının 9’a çıkartılması için çalışmalar sürdürdüğünü hatırlattı.DHA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle