Hoşgeldiniz  

Rehabilitasyon merkezinde ‘ilk adım’ mutluluğu

Semih Köken | 21 Temmuz 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Rehabilitasyon merkezinde ‘ilk adım’ mutluluğu

ANTALYA’da yürüme engelli çocuklar, Büyükşehir Belediyesi Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde uygulanan uzay terapisiyle ilk adımlarını atmanın mutluluğunu yaşıyor.
ANTALYA'DA YURUME ENGELLI COCUKLAR, BUYUKSEHIR BELEDIYESI ENGELLI REHABILITASYON MERKEZI'NDE UYGULANAN UZAY TERAPISIYLE ILK ADIMLARINI ATMANIN MUTLULUGUNU YASIYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Döşemealtı’ndaki, Büyükşehir Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, uyguladığı farklı tedavi yöntemleryle engelli çocukları hayata bağlıyor. Aquaterapi, hidroterapi, at ve köpekle terapi gibi farklı tedavi metotlarıyla engellilere ulaşmaya, engelleri aşmaya çalışan merkezd,e son olarak uzay terapisine başlandı. Özel bir kıyafetle yapılan egzersizlerden oluşan terapiyle çocuklarda nörolojik, ortopedik ve fiziksel bozuklukların tedavisinde daha kısa sürede daha hızlı ilerleme kaydediliyor. Fiziksel engelli ya da farklı engel durumu olan hastalar, tedavi seanslarını hem eğlenerek hem de verimli şekilde tamamlıyor.

TERAPİ İKİ PARÇADAN OLUŞUYOR

Yer çekimsiz ortamın yaratılmaya çalışıldığı terapi tekniği iki parçadan oluşuyor. Giyilen therasuit kıyafeti hastanın vücudunu dik tutuyor. Vücut doğru biçimde pozisyonlanarak eklemlere katkı sağlıyor. Kurulan üniteyle de hastanın belli bir gerginlik ve yer çekimsiz ortamda kalması sağlanıyor. Hasta, ünite sayesinde bağımsız bir şekilde ayakta durabiliyor. Farklı egzersizlerin yapılmasına olanak sağlayan teknik, kasları güçlendiriyor.

YÜRÜME BANDINDA YÜRÜYÜŞ

Büyükşehir Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapisti Koray Burak Barçın hastanın ayakta durabilmesinin egzersiz sırasında fizyoterapist açısından iyi olduğunu belirtti. Barçın şunları kaydetti: “Normalde terapist bütün eforunu ayakta tutmak için harcayacakken, uzay terapisi sayesinde hemen diyaloga geçebiliyor. Böylelikle egzersizi çeşitlendirme şansımız oluyor. Fiziksel katkılarının yanında mental katkıları da oluyor. Bağımsız hareket edemeyen hastamız burada bu deneyimi yaşamış oluyor. Ayakta durabiliyor. Bunu deneyimleyebiliyor. Her türlü hareket egzersizlerini yapabiliyoruz. Destekli yürüme egzersizleri yapabiliyor. Yürüme bandında yürüyüş bile yapabiliyoruz.”

UZAY TERAPİSİ NEDİR?

Uzay terapisinde hastaların özel kemer ve askılarla, ağırlığı alınmış halde havada dengede durması sağlanıyor. Hasta, boşlukta bağımsız hareket edip sıçramaya başlıyor. Bu, hastaya özgüven sağlıyor, gerçek hayatta adım atması için güç veriyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle