Hoşgeldiniz  

Psikolog Başal: Çocuklara ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Semih Köken | 19 Haziran 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Psikolog Başal: Çocuklara ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

ÇANKAYA Belediyesi psikologlarından Ercan Başal, çocuğa yönelik cinsel şiddete ilişkin verdiği seminerde, ailelerin çocuklarına ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretmeleri gerektiğini vurguladı. Başal, “Çocukların vücutları kendilerine aittir, iç çamaşırlarına başkaları dokunmamalıdır” dedi.

 

Çankaya Belediyesi psikologlarından Ercan Başal, son dönemde artan çocuğa yönelik cinsel şiddet vakalarıyla ilişkili olarak, “Cinsel İstismarö seminerinde ailelerin neler yapabileceğine ilişkin bilgi verdi. Belediyenin konferans salonunda personele yönelik düzenlenen seminerde, her beş çocuktan birinin cinsel şiddete maruz kaldığını belirten Başal, çocukların böyle bir durumla karşılaşmasını önlemek için yapılması gerekenleri anlattı.

 

‘İç Çamaşırı Kuralı’nın çok önemli olduğunu vurgulayan Başal, “Çocuklara vücutlarının kendilerine ait olduğunu anlatarak, iç çamaşırlarına ve iç çamaşırın iç kısmındaki bedenlerine anne, baba, doktor ya da bakıcı gibi bazı yetişkinlerin dışında kimsenin dokunamayacağını öğretmeliyiz” dedi. Başal, çocuklara bedenlerine dokunulmasıyla ilgili rahatsızlık hissetmeleri halinde “hayırö diyebileceklerinin de anlatılması gerektiğini belirtti.

 

Çocuklarla iyi iletişim kurmanın önemine de değinen Başal, “Çocuğunuzun cinsel istismara uğradığından şüphelendiğinizde, ona kızmamanız çok önemlidir. Onu sorguya da çekmeyin, suçlu hissetmesine neden olmadan çocuğunuza bu konuda bir şeyler yapabileceğinize dair telkinde bulunun. Vakit kaybetmeden bir psikolog, çocuk gelişim uzmanı, sosyal yardım görevlisi ve emniyet görevlisiyle temasa geçin” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle