Hoşgeldiniz  

Narkotimlere ödül müjdesi

Semih Köken | 14 Aralık 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Narkotimlere ödül müjdesi

SAĞLIK Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle narkotimlerin sokak bazında mücadelesini güçlendirmek için, yakalamalar sonucunda hakkında dava açılan kişi sayısına göre ödül verilmesi imkanı geleceğini söyledi.

Antalya’nın turizm merkezi Belek beldesindeki Cornelia Diamond Otel’de başlayan 10’uncu Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi’nin bu yılki teması, ‘Bağımlılık Sarmalı: Biyopsikososyal Modelde Bireye Özgü Tedaviler’ olarak belirlendi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bağımlılık danışmanlarının daha çok yetişmesi gerektiğini söyledi. Madde kullanımının özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde bir özgürlük alanı olarak düşünüldüğünü aktaran Prof. Dr. Tarhan, zamanla bu ülkelerde madde kullanımının arttığını ve şizofreni hastalığında artış olduğunu söyledi. Madde kullananların beyninin farklı çalıştığını belirten Prof. Dr. Tarhan, “Bu kişilerin kendine zarar verme özgürlüğü var mı, bu tartışma konusu. Sigara bağımlılığı kişinin beden sağlığına zarar verirken, alkol ve madde bağımlılığı kişinin sosyal ve aile hayatını etkiliyor” dedi.

‘ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDA DAHA FAZLA’

Kongrenin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Nesrin Dilbaz da, madde bağımlılığında kişi sayısının sürekli arttığını söyledi. 2004 yılında 12 bin 746 kişinin madde bağımlılığı nedeniyle tedavi gördüğünü dile getiren Prof. Dr. Dilbaz, 2013 yılında bu sayının 258 bini aştığını aktardı. Uyuşturucu madde kullanım yaşının 14’e kadar düştüğünü belirten Prof. Dr. Dilbaz, kullanılan madde tercihine göre en çok sigara, alkol, esrar ve uçucu maddelerin tercih edildiğini söyledi. Prof. Dr. Dilbaz, “Eğitimsizlerde yaşam boyu madde kullanımı yüzde 2.6 iken, üniversite mezunlarında bu oran yüzde 3.1 olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle