Hoşgeldiniz  

Mostar, Antalyalı yatırımcıları bekliyor

Semih Köken | 02 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Turizm, Yaşam A- A+

Mostar, Antalyalı yatırımcıları bekliyor

BOSNA Hersek Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Asım Peco ve beraberindeki heyet Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti.

ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, eski milletvekili Dr. Hüseyin Kansu, Bosna Hersek Yeşilay Başkanı ve Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Redzo Causevic, Saraybosna Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Naim Salkic, Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Burhan Özkan’ın da katıldığı ziyarette, Antalya ve Bosna Hersek arasında işbirliği olanakları görüşüldü.

Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Asım Peco, yılda 3 milyon turist ağırlayan Mostar’da üniversite bünyesinde bir turizm fakültesi kurup kente katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Akdeniz Üniversitesi’nden turizm fakültesi konusunda destek alacaklarını belirten Dekan Asım Peco, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 300 kişi kapasiteli bir öğrenci yurdu yapılacağını kaydetti. Yurdun temelini mart ayında atacaklarını ifade eden Asım Peco, “Kentimizde özellikle turizm alanında yatırıma ihtiyaç var. Yılda 3 milyon turist ağırlamasına karşın turizm konaklama tesisleri çok yetersiz. Yatırım olanaklarını görmek üzere Antalyalı işadamlarını Mostar’a bekliyoruz” dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Heyete ATSO’nun çalışmaları ve Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Başkan Davut Çetin, “Bosna Hersek bizim kardeşimiz. ATSO olarak özellikle Rusya ile sorun yaşadığımız şu günlerde yurtdışı alternatif pazarlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz. Turizm ve tarımda partner ülke çalışmalarımız sürüyor. Bosna Hersek bu anlamda önemli destinasyonlardan birisi konumunda. Önümüzdeki süreçte karşılıklı kurulan diyalog köprülerini kuvvetlendirmeliyiz” diye konuştu.

Başkan Davut Çetin, Bosna Hersekli ve Antalyalı işadamlarının karşılıklı işbirliği olanaklarını görüşmesi konusunda çalışma yapabileceklerini söyledi. Başkan Çetin, konuk heyete ziyaretin hatırası olarak ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından yapılmış bir Antalya resmi ve ATSO yayınları ile projelerini içeren bir çanta armağan etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle