Hoşgeldiniz  

Mardan Otel’in icradan satışına itiraz reddedildi

Semih Köken | 16 Aralık 2015 | Antalya Haber, Gündem, Turizm, Yaşam A- A+

(DHA) – MARDAN Otel’in Halk Bankası’na 360 milyon 50 bin lira bedelle satışıyla ilgili alacaklı firmalardan Güçlü İnşaat tarafından açılan ihalenin feshi davası, usulden reddedildi. Ancak otelin sahibi Telman İsmailov’un şirketi AST’nin de ihalenin feshi için bir başka mahkemeye başvurduğu ortaya çıktı. Bu dava karara bağlandıktan sonra Mardan Otel’in satışı netlik kazanacacak.
MARDAN OTEL'IN HALK BANKASI'NA 360 MILYON 50 BIN LIRA BEDELLE SATISIYLA ILGILI ALACAKLI FIRMALARDAN GUCLU INSAAT TARAFINDAN ACILAN IHALENIN FESHI DAVASI, USULDEN REDDEDILDI. ANCAK OTELIN SAHIBI TELMAN ISMAILOV'UN SIRKETI AST'NIN DE IHALENIN FESHI ICIN BIR BASKA MAHKEMEYE BASVURDUGU ORTAYA CIKTI. BU DAVA KARARA BAGLANDIKTAN SONRA MARDAN OTEL'IN YILAN HIKAYESINE DONEN SATISI NETLIK KAZANACACAK.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Azeri asıllı Rus milyarder Telman İsmailov tarafından 1.4 milyar dolara inşa edilen Mardan Palace Otel, borçlarından dolayı Halk Bankası tarafından icra yoluyla satışa çıkarıldı. Antalya 2’nci İcra Müdürüğü’nce satışa çıkarılan otelin ihalesi, son anda bankanın satış talebinden vazgeçmesi üzerine iptal edildi. Bunun üzerine sıradaki alacaklılardan Garanti Bankası satış talebinde bulundu.

Garanti Bankası’nın talebi üzerine otel, 2 Kasım günü Antalya 6’ncı İcra Müdürlüğü’nce Halk Bankası’na 360 milyon 50 bin lira bedelle satıldı. İhaleye tek başına katılan Halk Bankası, açılış fiyatına otelin satış ihalesini açık artırmada kazandı. Ancak Mardan Palace Otel’in inşaat işlerini yapan alacaklı firmalardan Güçlü İnşaat, ihalenin feshi için başvurdu. 9 Kasım günü Antalya Birinci İcra Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, satış ilanının usulüne uygun yapılmadığı, ihale saatine uyulmadığı ve rüçhanlı alacaklıların oluru alınmadan ihalenin gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Başvuru üzerine Garanti Bankası’nın alacağına karşılık Halk Bankası tarafından Antalya 6’ncı İcra Müdürlüğü hesabına yatırılan 207 milyon 244 bin 403 lira tutarındaki paranın, dava sonuçlanıncaya kadar mevduat hesabından nema hesabına aktarılmasına karar verildi.

Güçlü İnşaat tarafından yapılan başvuru üzerine Antalya 1’inci İcra Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava, ilk duruşmada karara bağlandı. Duruşmada, ihalenin feshini isteyen Güçlü İnşaat ile otelin satışını talep eden Garanti Bankası’nın, ihaleyi kazanan Halk Bankası’nın ve otelin sahibi Telman İsmailov’un şirketi AST’nin avukatları hazır bulundu.

Güçlü İnşaat’ın avukatı Ali Kuş, ihalenin usulüne uygun yapılmadığı iddiasıyla feshini talep ettiklerini söyledi. Kuş, ayrıca ihaleyle ilgili kamera görüntülerinin temin edilip görüntülerdeki kişilerin de tanık olarak dinlenmesini istediklerini söyledi.

Garanti Bankası’nın avukatı Ali Özgür Yeşiltepe ise davacı tarafın otele haciz koydurduğunu, ancak satış talebinde bulunmadığını söyledi. Satış istenmemesi halinde davacının dava hakkının da olmadığını belirten Yeşiltepe, “Davacı şirketin alacakları olan 15 milyon liralık alacak miktarı icra dosyasına ödenmiştir. Usülden davanın reddini talep ediyoruz” dedi.

Halk Bankası’nın avukatı İsmail Çalım da davacı firmanın alacağının dosyaya depo edildiğini söyledi. Garanti Bankası’nın avukatının beyanlarına katıldıklarını da belirten Çalım, davanın usulden reddini istedi. Mardan Otel sahibi Telman İsmailov’un şirketi AST’nin avukatı Murat Türkal ise kendilerinin de ihalede eksiklikler olduğunu düşündüklerini söyledi. Bu nedenle ihalenin feshini talep ettiklerini belirten Türkal, “Biz de farklı gerekçelerle dava açtık” dedi.

Mahkeme, davanın usulden reddine karar verip esasa girilmediğinden para cezasına yer olmadığına hükmetti. Esasa girilip ihalenin feshini talep eden firma davayı kaybetseydi, satış bedelinin yüzde 10’u oranında, yani 36 milyon lira ceza ödeyecekti.

AST firmasının ihalenin feshi için Antalya 5’inci İcra Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava ise 28 Ocak’ta görülecek. Bu dava karara bağlandıktan sonra otelin satışı netlik kazanacak. Bu süreç tamamlanıncaya kadar otelin satışıyla ilgili yatırılan para nema hesabında tutulacak.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle