Hoşgeldiniz  

Lisinia Projesi EXPO 2016’da sergilenecek

Semih Köken | 12 Nisan 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

Lisinia Projesi EXPO 2016’da sergilenecek

BURDUR Gölü’nün kuraklıkla mücadelesine katkı sağlamayı amaçlayan Lisinia Projesi, EXPO 2016 Antalya’da sergilenecek.

EXPO 2016 Antalya’da tarih, biyoçeşitlilik, sürdürebilirlik ve yeşil şehirler alt temalarına uygun olan ‘Şehirlerin En İyi Uygulamaları’ etkinliği kapsamında 521 proje arasından sergilenmeye değer bulunan Lisinia Projesi, alanda kurulan bahçede sergilenecek. Burdur İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Küresel Çevre Derneği (GEO) tarafından hazırlanan proje, az su tüketimini yaygınlaştırarak Burdur Gölü’nün kuraklıkla mücadelesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Sergi alanında projenin uygulama çalışmalarını yürüten Küresel Çevre Derneği Onursal Başkanı Öztürk Sarıca, EXPO 2016 ile özellikle küresel ısınma ve sular üzerine bir çalışma yürütüldüğüne dikkati çekti. Sarıca, Göller Yöresi’nin küresel ısınmadan en çok etkilenen yerlerden biri olduğunu vurgulayarak, bunun nedenlerini şöyle anlattı:

“Büyükbaş hayvancılığın çok ciddi oranda su tükettiğini gördük. Çünkü büyükbaş hayvancılıkta mısır ve yonca ekimi yapmadıysanız para kazanamıyorsunuz. Dolayısıyla tam büyükbaş hayvancılığa başlayacağımız sıralarda Burdur Gölü’nün çekilmesinden ve büyükbaş hayvancılık için çok su tüketilmesinden dolayı, projemizi revize ederek aromatik bitki dikimi projesine başladık. Burdur’un eski kültürel kaynaklarından, zenginliklerinden biri olan gül projesi ile başlattık bunu.”
BURDUR GOLU'NUN KURAKLIKLA MUCADELESINE KATKI SAGLAMAYI AMACLAYAN LISINIA PROJESI EXPO 2016 ANTALYA'DA SERGILENECEK.(FOTO:ANTALYA-DHA)

KAYA ÜZERİNDE YETİŞEN ARDICI GETİRDİLER

 

Çalışmalar kapsamında halka aromatik bitkilerden para kazanma yollarını öğrettiklerini söyleyen Sarıca, proje sayesinde özellikle gençlerin sulu üretimi bırakarak susuz tarımı benimsediğini ve aromatik bitkiler üretmeye başladığını vurguladı.

Öztürk Sarıca, EXPO 2016 Antalya sergi alanında yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Biz oradaki görsellerimizi buraya taşıdık. Gölün çekilmesini özellikle gösterdik. Salda Gölü’nü gösterdik. Küresel ısınmadan en çok etkilenen ağaçlar söğüt ağaçları. Alanımıza Lavanta Deresi ve Akçaköy’den söğüt ağaçları getirdik. Diğer yandan küresel ısınmadan en az etkilenen ağaç türü ardıç ki bizim için çok önemli. Benim mesleki hayatımla yaşıt olan 10 santimlik bir ardıç ağacı vardı, bir taşın üzerindeydi, 22 yıldan beri yaşıyor. O ağacı taşıyla birlikte buraya getirdik insanların görmesi düşüncesiyle.”

AĞAÇ KULELERDE PROJE ANLATILACAK

BURDUR GOLU'NUN KURAKLIKLA MUCADELESINE KATKI SAGLAMAYI AMACLAYAN LISINIA PROJESI EXPO 2016 ANTALYA'DA SERGILENECEK.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Proje kapsamında sergi alanında ağaçlardan kuleler yapıldı. Kültürleri temsil eden bu kulelerde resimli anlatımlarla kuraklıkla mücadele ve bilinçli su tüketimiyle ilgili bilgiler verilecek.DHA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle