Hoşgeldiniz  

Kuveyt devi, Boğaçayı projesine yeşil ışık yaktı

Semih Köken | 18 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Kuveyt devi, Boğaçayı projesine yeşil ışık yaktı

KUVEYT’in en büyük şirketlerinden Al Kharafi’nin Turizm Grubu Başkanı Eyad Jasim Al Kharafi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘çılgın proje’ olarak lanse edilen Boğaçayı projesi için bir ana yapı etrafında toplanacak yatırımcılardan biri olabileceklerini açıkladı.

Arap dünyasının ve Kuveyt’in en büyük şirketlerinden El Kharafi Group’un Turizm Grubu Başkanı Eyad Jasim El Kharafi, yatırım fırsatlarını incelemek üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın davetiyle Antalya’ya geldi. Al Kharafi’nin Anma ve Yatırım Olanakları Zirvesi’nde, firmanın kurucusu ve Türkiye ziyaretinin ardından uçakta vefat eden Al Kharafi de toplantıda anıldı.

ABD’nin ekonomi dergisi Forbes’in her yıl açıkladığı ‘Dünyanın En Zengin 100 Arap İşadamı’ listesine defalarca giren ve Al-Kharafi Grup’un cirosu 10 milyar dolardan fazla. Şirket, Al-Kharafi Group, Kuveyt National Bank, Americana Kuwait, M A Kharafi and Sons Company (MAK), MAK Hospitality and Touristic Investmests başta olmak üzere 80’den fazla şirketi, 25 ülkede 120 binden fazla çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

BOĞAÇAYI DA DAHİL DÖRT PROJE SUNULDU

Eyad El Kharafi ve firmanın diğer yöneticilerine Rixos Downtown Hotel’de düzenlenen bir toplantı ile Antalya’daki yatırım fırsatları ve Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı dört büyük proje Boğaçayı, Kruvaziyer Limanı, Konyaaltı Sahil Projesi ve Tünektepe Teleferik projelerinin sunumu yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Erdoğan, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, Başbakanlık Yatırım Ajansı Suudi Arabistan sorumlusu Mustafa Göksu katıldı.

VİSİT AND İNVEST ANTALYA

Antalya’nın sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli yatırım merkezlerinden biri olduğunu belirten Başkan Menderes Türel, eskiden ‘Visit Antalya’ diye bir slogan varken, şimdi hem ‘visit’ hem ‘invest’, ‘Visit and invest Antalya’ dediklerini söyledi. Türel, “Çünkü Antalya’daki yatırım imkanları bugün gerçekten dünyadaki birçok ülke ve şehrin yatırım imkanlarından çok daha avantajlı. Antalya hem ulusal hem uluslararası yatırımcıların gözdesi haline gelmeye başladı. Bugün El Kharafi grubunun da yakından ilgileniyor olması, Antalya’nın son yıllarda gösterdiği gelişimin de bir göstergesi” dedi.

YATIRIM YAPAN KAZANIR

Antalya’ya yatırım yapanın kazanacağını anlatan Menderes Türel, çünkü Antalya’nın dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olduğunu kaydetti. Dünyanın birçok önemli şehrinin belediye başkanlarıyla birlikte kendisinin de şahsen projenin çözüm ortağı olarak mesai verdiği ‘Stong City Network’ü buna örnek olarak gösteren Türel, Londra, Paris, Newyork gibi dünya başkentlerinin belediye başkanlarıyla birlikte gerçekleştirilen bu toplantılardan birinin önümüzdeki günlerde Antalya’da da yapılacağını açıkladı. Türel, “Bu Antalya’nın güvenli şehirlerden biri olduğunu gösteriyor” dedi.

KUVEYT'IN EN BUYUK SIRKETLERINDEN AL KHARAFI'NIN TURIZM GRUBU BASKANI EYAD JASIM AL KHARAFI, ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI'NIN 'CILGIN PROJE' OLARAK LANSE EDILEN BOGACAYI PROJESI ICIN BIR ANA YAPI ETRAFINDA TOPLANACAK YATIRIMCILARDAN BIRI OLABILECEKLERINI ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

‘YATIRIMLARIN İÇİNDE OLMAK İSTERİZ’

Eyad Jasim Al Kharafi, Antalya’nın 20 yıl önce arazi satın alım fırsatları konusunda oldukça uygun yatırım olanaklarına sahip olduğunu, o zaman yatırım fırsatlarını değerlendiremeyenler için bir kayıp olduğunu dile getirdi. Zira Antalya’nın üçüncü en büyük yatırım yapılabilecek kent haline geldiğini belirten Al Kharafi, “Bugün özellikle Türkiye’nin etrafındaki olayları da göz önünde bulundurduğumuzda, bu yatırımcılara ikinci bir fırsat olanağı yarattı. Yatırım fırsatlarını incelemekten mutluluk duyacağız ve bu yatırımların içinde olmak isteriz” dedi.

Toplantıda Vali Yardımcısı Mestan Yayman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel tarafından, Eyad Jasim’e babasının anısına bir plaket takdim edildi ve ardından Boğaçayı, Konyaaltı Sahil Projesi, Kruvaziyer Limanı ve Tünektepe Teleferik projelerinin sunumu yapıldı.

ÖZELLİKLE BOĞAÇAYI
Sunumun ardından Eyad Jasim Al Kharafi gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Ne kadar miktarda yatırım yapılacağını proje detaylarını ve ne kadar gelir getireceğine göre değerlendireceğiz. Ama her koşulda bir yatırımla Antalya’nın bir parçası olmaktan mutlu olacağız. Özellikle Boğaçayı projesinin ayrıntılarıyla ilgileneceğiz. Yatırım miktarı için şu an bir rakam söylemek çok erken, ama Arnavutluk, Mısır ve diğer yabancı ülkelerde yapacağımız yatırımları gözönüne aldığımızda burası da iyi bir yatırımı hak ediyor. İncelemeler sonrasında kazanacağımıza göre yatırım miktarını da artıracağız. Antalya’ya ilk ziyaret ve inceleme gezimizin ardından daha netleşecek” dedi.

BOĞAÇAYI ŞAŞIRTTI
KUVEYT'IN EN BUYUK SIRKETLERINDEN AL KHARAFI'NIN TURIZM GRUBU BASKANI EYAD JASIM AL KHARAFI, ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI'NIN 'CILGIN PROJE' OLARAK LANSE EDILEN BOGACAYI PROJESI ICIN BIR ANA YAPI ETRAFINDA TOPLANACAK YATIRIMCILARDAN BIRI OLABILECEKLERINI ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Boğaçayı projesini ‘çılgın proje’ olarak değerlendiren Al Kharafi, “Ben de şaşırdım ilk duyduğumda. Ama biz bu tür projelere genelde yalnız değil birkaç ortakla girip değerlendirmeyi düşünüyoruz. Burada ana bir yapının etrafında diğer yatırımcıların toplanması çok daha doğru olur. Bugün gördüğümüzde de sayın belediye başkanımız sanki bu projenin ana yapısı gibi görünüyor, biz onun etrafında toparlanıp bu projeyi tamamlamak isteriz” dedi.

Projenin büyüklüğünden dolayı bir konsorsiyum oluşturulmasının uygun olabileceğini dile getirdiğini belirten Menderes Türel ise “Dört ayrı proje sunduk, toplam bedeli 2 milyar TL civarında. Tünektepe, kruvaziyer, Konyaaltı sahil projelerini sunduk. Bir ay sonra tabi dünyadaki diğer uluslararası yatırımcılara da Cannes’da aynı sunumları tekrar edeceğiz” dedi.DHA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle