Hoşgeldiniz  

Küfrettiği için öldürmüş

Semih Köken | 14 Eylül 2015 | Gündem A- A+

Elazığ’ın Beyhan Beldesi eski belediye başkanı Hasan Ataş’ın katili Mustafa Bayram’ı Antalya’da öldürmekten yargılanan Şerefettin Ataşoğlu, cinayetin kan davasıyla ilgisi olmadığını belirterek, “Mustafa bana ‘Sana etek giydiririm’ diye küfredince öldürüp çukura gömdüm” dedi.

**

Elazığ’ın Palu İlçesi’ne bağlı Beyhan Beldesi eski belediye başkanı Hasan Ataş, 9 Ağustos 2013’te 19 yaşındaki Mustafa Bayram tarafından bıçaklandı. Ağır yaralanan Ataş tedaviye alınırken, Bayram ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. Bir süre sonra Ataş’ın yaşamını yitirmesi üzerine Mustafa Bayram hakkında tutuklama kararı çıktı. Bunu öğrenen Bayram önce Adana’ya, ardından İstanbul’a kaçtı. Ölen Ataş’ın yerine 2014 seçimlerinde yeğeni Hüseyin Ataş belediye başkanı seçildi.

CESEDİNİ ÇUKURA GÖMDÜ
Öldürülen Hasan Ataş’ın Antalya’daki akrabası Şerefettin Ataşoğlu, istanbul’a kaçan Mustafa Bayram’ı bulup, kendisine arkadaşının oğlu Ramazan Ataş adına düzenlenen sahte kimlik temin edip Antalya’ya getirdi. Antalya’da iki inşaat amelesine toprak analizi yaptıracağını söyleyerek Korkuteli yolu kenarındaki ormanlık alanda çukur açtıran Ataşoğlu, iddiaya göre Mustafa Bayram’ı geçen yıl 23 Kasım’da buraya götürüp aracın içinde tabancayla öldürdükten sonra gömdü. Düzlerçamı’na pikniğe gelenlerin yeni açılan bir çukurun çevresinde kan izi görmesi üzerine polisin yaptığı kazıda, Ramazan Ataş adına düzenlenmiş sahte kimlikle cesedi bulunan kişinin Mustafa Bayram olduğu anlaşıldı. GPRS kayıtları, MOBESE görüntüleri, telefon kayıtlarının incelenmesinin ardından, Şerefettin Ataşoğlu ile Mustafa Bayram’ın cesedinin üzerinde sahte kimliği bulunan Ramazan Ataş tutuklandı. Olayla ilgili öldürülen belediye başkanının yeğenleri Fahrettin A. İrfan A., Nazmi A. ile Beyhan Beldesi’nin şimdiki belediye başkanı Hüseyin Ataş hakkında cinayeti azmettirmek suçundan dava açıldı.

‘MEZAR DEĞİL UYUŞTURUCU ÇUKURU’
Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında, susma hakkını kullanıp cinayeti kendisinin işlemediğini iddia eden Şerefettin Ataşoğlu, ikinci duruşmada cinayeti itiraf etti. Cinayeti kan davası nedeniyle değil, Mustafa Bayram kendisine küfrettiği için işlediğini iddia eden Ataşoğlu, şunları söyledi: “Öldürülen belediye başkanı Hasan Ataş ile aram bozuktu. Bu nedenle cenazesine de gitmedim. Hasan Ataş’ı öldüren Mustafa Bayram’la Antalya’da karşılaştım. Bana, Diyarbakır’dan uyuşturucu temin edip Antalya’da sattığını söyledi, birlikte uyuşturucu ticareti yapmayı önerdi. Ben de kabul ettim. Diyarbakır’dan getirilecek uyuşturucuları saklamak için Mustafa ile birlikte Düzlerçamı’ndaki Güver Uçurumu kenarında üç ayrı çukur kazdırdık. Ormanlık alanda, uyuşturucuyu getireceği söylenen Şehmus yüzünden Mustafa ile aramızda tartışma çıktı. Bana ana avrat küfür etti. ‘Seni top yaparım. Etek giydiririm. Caddede oynatırım’ diyerek tehdit etti. Aracın torpido gözünden sustalı bıçağı çıkarıp bana savurdu. Ben geriye çekilip bıçağın bana isabet etmesinden kurtuldum. Mustafa’nın silahı da aracın koltuğu altındaydı. Silahı alıp kafasına bir el ateş edip uyuşturucu saklamak için kazdığımız çukura gömdüm.”

Cinayete yardım etmekten tutuklu Ramazan Ataş ise olayla hiçbir ilgisi olmadığını savunarak tahliyesini istedi. Cinayeti azmettirmekle suçlanan Fahrettin A., Hüseyin Ataş, Nazmi A. ile İrfan A.’nın avukatları da müvekkillerine konulan adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti. Tutuklu sanıkların tahliye ve tutuksuz sanıkların adli kontrollerin kaldırılması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi. (DHA)

fe5a696f64823fe5212c06f406e4009e

e5cbfcde81c7f8c0cedb0f19e66ea0b5

5fbc346b8e84ef1165cb2358b008d077

69d4915a8906f374af99c61066a3bc31

fda30f8134763b0217e943a3a6bb5beb

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle