Hoşgeldiniz  

Korkuteli’de arpa hasadı başladı

Semih Köken | 28 Haziran 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Korkuteli’de arpa hasadı başladı

ANTALYA’nın Korkuteli İlçesi’nde arpa hasadı başladı.

 

Korkuteli’ne bağlı ova mahallelerinde arpa hasadı başladı. Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, bu yıl arpa hasadında dekara ortalama 300- 400 kilogram mahsul alındığını belirterek, “Bu bakımdan mahsul gayet iyi durumdadır. Süneyle ilgili çalışmalar yaptık, tedbirlerimizi aldık. Sonuç olarak verim çok iyi oldu” dedi.

 

Biçerdöver sahiplerine uyarıda bulunan Büyükçetin, “Biçerdöver sahipleri hasat sezonundan önce biçerdöverlerini tekniğine uygun şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getirecek. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacak. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler biçerdöverle ürün hasadı yapmayacak. Hasat esnasında ürün sahibi tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne bildirecek” dedi.

 

Anız yakmama konusunda da uyarılarda bulunan Büyükçetin, “Yakılması doğaya zararlıdır. Yararlı böcekleri öldürüyor. Ne kadar zararlı böcek varsa o kadar da yararlı böcek vardır. Anız yakıldığı zaman yararlı zararlı bütün böcekler ölüyor. Dolayısıyla bu doğanın dengesi açısından da kötü oluyor. Atmosfere de zarar vererek hava kirliliğine neden oluyor” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle