Hoşgeldiniz  

Kıyı Kanunu’nda kritik değişiklik yapıldı

Semih Köken | 16 Nisan 2022 | Gündem, Kemer Güncel, Oteller, Turizm A- A+

Kıyı Kanunu’nda kritik değişiklik yapıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliğilığı tarafından çıkarılan yeni yönetmelikle, kıyıların kullanımında yeni istisnalar getirildi.

Düzenlemeyle, kıyı çizgisinin yeniden belirleneceği hallere 3 istisna getirildi. Buna göre şu hallerde de kıyı çizgisinin yeniden belirlenmesinin yolu açıldı:

Bazı Hazine taşınmazlarının bulunduğu kıyılarda,

Turizm işletmesi belgesi almış bazı yapıların bulunduğu kıyı alanlarında,

Mevcut kıyı çizgilerine yapılan itirazların teknik raporla yeni bir kıyı çizgisi tespiti yapılan kıyılarda…

“Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı düzenlemede detaylar şu ifadelere açıklandı:

3/8/1990 tarihli ve 20594 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin altıncı fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

Kıyıdaki Hazine arazilerinde

Meskun olmayan ve henüz tapu iptal davası açılmamış hazine taşınmazlarının bulunduğu kıyı alanlarında,

Bakanlıkça izin verilen tesislerinde

Veya 2634 sayılı Teşvik Kanunu kapsamında Kültür ve Koruma ve Gelişim Bölgesi ve/veya Merkezi ilan edilerek ilgililıklarca kesin tahsis, kesin izin ve/veya üst hakkı verilmiş ve işletmesi belgesi almış yapıların bulunduğu kıyı alanlarında;

Yeni kıyı kenar çizgisi tespiti

Mevcut onaylı kıyı kenar çizgisine yapılan itirazların Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonlarınca değerlendirilmesi sonucunda; bu alanların kıyı özelliği taşıyıp taşımadığının bilimsel ve teknik gerekçelere dayanarak hazırlanacak teknik raporda belirtilmek kaydı ile yeni bir kıyı kenar çizgisi tespiti yapılması,

halleri dışında değiştirilemez.

9. maddede 9 değişiklik

AKP iktidarı göreve geldiğinden beri 8 defa değiştirdiği kıyı kenar çizgisi onayı ve ilanını belirleyen Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9. maddesinde 9. değişiklik yapış oldu.Yeni yönetmelik yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeyle kanunu esas olarak tüm vatandaşlara açık olmasını öngördüğü kıyıların özel kullanıma açılması ve kamuya kapatılmasının yolunun açılmasından endişe ediliyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle