Hoşgeldiniz  

Kırmızılı kadın resmi silindi

Semih Köken | 29 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Muratpaşa Belediyesi’nin parktaki bir trafoya yaptırdığı Gezi’nin simgesi kırmızılı kadın resmi TEDAŞ tarafından silindi.

MURATPAŞA Belediyesi’nden dün sosyal medyada, bugün de gazetelerde yer alan trafodaki ‘kırmızılı kadın’ resmiyle ilgili açıklama yaptığı sıralarda bir gelişme yaşandı. CHP Muratpaşa Meclis Üyesi Cem Kotan, facebook sayfasından resmin TEDAŞ tarafından silindiğini duyurdu.

Gezi olaylarının simgesi haline gelen kırmızı elbiseli kadına biber gazı sıkan polis memuru trafoya resmedildi. Bazı vatandaşlar ve mahalle sakinleri de özellikle çocuklar üzerinde polis imajının kötülendiği gerekçesiyle tepki gösterdi. Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise tepkilerin yersiz olduğu savunuldu. Açıklamada şunlara yer verildi:

“Toplumumuz tarafından, Gezi olayları olarak adlandırılan olaylarda, 8 gencimiz ve 1 polisimiz yaşamını yitirmiş, onlarca gencimiz sakat kalmış, uzuv kaybı yaşamıştır. Türkiye Cumhuriyeti gibi bir hukuk devletinde herkes işini yasalara uygun olarak yapmalıdır. Yaşamını yitiren gençlerimizin, hiçbirinin elinde taş, sopa, ya da silah olmadığı tespit edilmiştir. Orantısız şiddet kullanan bir kısım güvenlik görevlileri yargılanmış ve ceza almışlardır. Bu talihsiz olaylar bir daha yaşanmamalıdır. Barışçıl gösterilerde yaşamını yitiren gençlerimiz, orantısız ve yasa dışı şiddet kullandığı mahkeme kararlarıyla sabit olan bir kısım polis memurlarının bu davranışları hatırlanmalıdır. Tatsız olayların tekrar yaşanmaması için; o olayları unutmamak ve barışçı bir şeklide anmak gerekir. Toplumumuzun güvenliği, çocuklarımızın geleceği, polis teşkilatımızın ve diğer kurumlarımızın kendilerini geliştirebilmeleri için bu hatırlamalar son derece yararlıdır. Toplumumuzun geleceğinde hukukun yerleşmesi, toplumsal birlik ve beraberliğimizin gelişimi için sağlıklı bir sosyal hafızamız olmalıdır. Meydankavağı mahallemizde yaptığımız ve Gezi Parkı adını verdiğimiz, parkımızda barışçı gösterilerde yaşamını yitiren gençlerimizle, bazı polis memurlarının sivil halka karşı orantısız güç kullanması sembolize edilip, anılmıştır. Trafo binasına çizilen kırmızı elbiseli kadın ve ona gaz sıkan güvenlik görevlisi resmi yaşanmış bir olaydan alınmıştır. Her kurumda görevini hukuk çerçevesinde layıkıyla yapanlar olduğu gibi hukuku aşarak, hatta yok sayarak uygulama yapanların varlığına da rastlanabilmektedir. Trafo binasına çizilen resimdeki vatandaşa gaz sıkan polis figürünün, bütün polislerimizi sembolize etmediği açıktır.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle