Hoşgeldiniz  

KESK laiklik için meydanlara iniyor

Semih Köken | 24 Mayıs 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

KESK laiklik için meydanlara iniyor

ANTALYA’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikalar, ‘Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz’ sloganıyla Pazar günü miting yapacak. Burdur, Isparta ve Konya’dan da KESK’e bağlı sendikaların katılacağı miting 13.00’te Aydın Kanza Parkı’dan başlayacak.

Pazar günü gerçekleştirilecek mitingle ilgili BES Antalya Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, Türkiye’nin benzer örneklerini ancak faşist rejimlerde görebilecek baskıcı, otoriter ve antidemokratik politika ve uygulamalara, giderek daha fazla sahne olduğunu söyledi. Ak Parti’nin tek adam diktasıyla yaşamları kuşatmanın yollarını aradığını iddia eden Ayar, şöyle konuştu:

“Demokrasinin ve hukukun askıya alındığı bu dönemde, toplumsal dokumuzdaki farklılıkları tekçi politikalarla boğmaya, kendi arzuları doğrultusunda yeni bir toplum yaratmaya çalışıyor. AKP, kamusal olan her alanı dini kural ve referanslara göre biçimlendirmek istiyor. Dinselleştirme politikaları her türlü sömürüye, zulme, talana ve yalana kalkan yapılmak isteniyor. Bu nedenle laikliğin varlığı, din ve mezhep farklılıkları üzerinden halkların, farklı inançtan ve mezhepten insanların birbiriyle çatışmalarına son vermek, her inancın kendisiyle ve diğer inançlarla eşit haklar temelinde ilişki kurmasını güvence altına almak açısından önemlidir.”

Ancak Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi birçok kurum arasında protokoller yapılarak, dinselleştirme politikalarının etkisinin hızla yaygınlaştırıldığını belirten Ayar, İHH, TÜRGEV, ENSAR gibi çok sayıdaki vakıf ve dernek, eğitim ve yükseköğretimin temel bileşeni haline getirilerek bu çevrelerin güçlendirilmek istendiğini savundu.

Bu ortamda Başbakanlık genelgesiyle sendikal faaliyetlerin suç kategorisine yerleştirildiğini belirten Mustafa Ayar, gerçek anlamda laik ve demokratik bir ülkede barış içinde bir arada yaşamak için ‘Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz’ sloganıyla 29 Mayıs Pazar günü Antalya’da bölge mitingi yapacaklarını açıkladı. Ayar, saat 13.00’de Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na gerçekleştirilecek mitinge KESK’e bağlı Burdur, Isparta ve Konya’dan da sendikalarını katılacağını söyledi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle