Hoşgeldiniz  

Kemer Ketob, Destek Paketinin Genişletilmesini Bekliyor

Semih Köken | 23 Şubat 2016 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

kemer-ketob-destek-paketinin-genisletilmesini-8184541_x_300

turizmciler-paketi-olumlu-ancak-kapsamini-sin-8184503_x_o

Turizmciler paketi ‘olumlu’, ancak ‘kapsamını sınırlı’ buldu (ek) KETOB, DESTEK PAKETİNİN GENİŞLETİLMESİNİ BEKLİYOR Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) yönetim kurulu üyesi Yusuf Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 9 maddelik ‘Turizm Acil Eylem Destek Paketi’ni olumlu bulduklarını, ancak konaklama sektörü açısından eksikler içerdiğini söyledi.

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) yönetim kurulu üyesi Yusuf Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun açıkladığı 9 maddelik ‘Turizm Acil Eylem Destek Paketi’ni olumlu bulduklarını, ancak konaklama sektörü açısından eksikler içerdiğini söyledi. ‘Turizm Acil Eylem Destek Paketi’ni özlemle, dört gözle beklediklerini kaydeden Çelik, “Bundan dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak açıklanan paketin henüz netleşmemesi, sektörde nasıl bir iyileştirme yapacaklarıyla ilgili detayları vermemiş olmasından dolayı şu anda detaylı açıklama yapmak mümkün değil” dedi.

Paketin özellikle 5’inci maddesindeki bakanlık belgeli konaklama tesislerinin, ihracatçı statüsüne alınacak olmasının kendileri açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Çelik, “Ancak burada detayları da öğrenmek ve bilmek istiyoruz. Bunun için belki birkaç gün geçecek. Özellikle konaklama işletmelerindeki vergi istisnası, vergi indirimi, çalışanların SGK primlerinde öteleme ya da bu sezona mahsus bir şey yapılabilir mi? Bizim için bu çok önemli” diye konuştu.

‘DESTEK TURİST GETİREN ACENTELERE’

Yusuf Çelik, ‘Turizm Acil Eylem Destek Paketi’nde ağırlıklı olarak turist getiren acentelere destek sağlandığına değindi. Bu desteğin tek başına yeterli olacağını düşünmediklerini aktaran Çelik, “Ağırlıklı olarak konaklama tesislerinin de yükü hafifletilmeli. Turizmle direkt iştigal eden firmalar canlandırılmalı” dedi.

‘BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMALARI İYİMSER’

Rus pazarını da değerlendiren Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun bu pazarla ilgili iyimser açıklamalar yaptığını ve Rus turistlerin yeniden geleceğini söylediğini hatırlattı. Kendilerinin de aynı düşünceyi taşıdığını anlatan Çelik, “Rusların tekrar geleceğini düşünüyoruz. Ancak bu sezon gelirler mi gelmezler mi onu bilmiyoruz. Dileğimiz o ki aradaki soğukluğun bir an önce giderilmesi, sıcak mesajlar verilmesi. Özellikle ülkemizi yönetenler açısından sıcak mesajlar verilmesi, bu soğukluğun ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

RUSYA‘DAN ALMIŞ OLDUĞUMUZ HERHANGİ BİR REZERVASYON YOK’

Çok fazla Rus turist beklemediklerini kaydeden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu aşamaya kadar elimizde somut bir bilgi yok. Diğer destinasyonlara muhtemelen iç pazar, Avrupa, Balkan, Baltık, Ortadoğu pazarlarından alacağımız turistlerle açığımızı kapatmayı planlıyoruz. Otelimizde Almanya, Belçika, Hollanda, kısmen Norveçli ve İsveçli misafirlerimiz var. Rusya pazarından almış olduğumuz herhangi bir rezervasyon yok.”

ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİNİ BEKLİYORUZ’

KETOB Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Çelik, Antalya‘da yeni sezonda bazı otellerin açılmayacağını, bazı otellerin de satışa çıkarıldığını söyledi. Bunun çok ciddi bir sorun olduğuna işaret eden Çelik, “Tesislerin açılmaması bölge esnafının, Antalya özeline baktığımızda istihdam sayısını çok ciddi etkileyecektir. Bu konuyla ilgili bir an önce 5’inci maddenin içeriğinin daha iyi açılması lazım. Özellikle konaklama sektöründe kullanılan akaryakıttan ÖTV alınmaması, KDV alınmaması gibi deniz turizmine yapılan indirimlerin yapılmasını istiyoruz. Alkollü içeceklerdeki ÖTV ve KDV‘nin daha da aşağı indirilmesi ve böylelikle işletmelerdeki yükün hafifletilmesini istiyoruz.”

Hükümetin işsizlik konusunda önemli çalışmalar yaptığına da değinen Çelik, turizm sektöründe bu sene ciddi bir işsizlik sorunu yaşanacağını, önüne geçebilmek için bu konuda bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle