Hoşgeldiniz  

Kadınlar ‘şiddet’i saklıyor

Semih Köken | 18 Nisan 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Kadınlar ‘şiddet’i saklıyor

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Tedbirleri’ konulu konferansta konuşan Mark Wynn, kadınların şiddet gördüklerini; utandıkları ve dışlanma korkusu yaşadıkları için söylemekten çekindiğini ifade etti.

BUYUKSEHIR BELEDIYESI SOSYAL HIZMETLER DAIRE BASKANLIGI, BULENT ECEVIT KULTUR MERKEZI'NDE 'KADINA YONELIK SIDDETIN ONLENMESI VE TEDBIRLERI' KONULU KONFERANS DUZENLEDI. KONFERANSA KONUK OLAN ABD'LI EMEKLI POLIS MARK WYNN, ULKESINDE KADINA YONELIK SIDDETIN ONLENMESINE YONELIK CALISMALARI VE BU KONUDAKI DENEYIMLERINI PAYLASTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde ‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Tedbirleri’ konulu konferans düzenledi. Konferansa konuk olan ABD’li emekli polis Mark Wynn, ülkesinde kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaları ve bu konudaki deneyimlerini paylaştı.

Aile içi şiddet konusunda ABD’den ve dünyadan çeşitli örnekler veren Mark Wynn, çocuk yaşlarda annesinin üvey babasından şiddet gördüğünü anlattı.

O yıllarda ABD’de polislerin aile içi olaylara duyarsız kaldığını belirten Wynn, “Yıllarca annem, üvey babamdan şiddet gördü ve defalarca polis çağırdık. Polis bir süre sonra ‘artık bizi arama yoksa seni tutuklarız’ diye karşılık verdi. Kadınlara baskı uygulayan bir toplumda yetiştik ve bunu değiştirmek için çabalamamız gerekiyordu. Bizim görevimiz konuşamayan, sesini çıkaramayan kadınlara yardımcı olmak” dedi.

Mesleğine ilk başladığı yıllarda da aynı yaklaşımın devam ettiğine değinen Wynn, “1977’de polis olarak göreve başladığımda bana öğretilen ilk şeylerden bir tanesi ‘aile içi şiddet senin görevin değil’ idi. ‘Eşler arasında olan şeyler seni ilgilendirmez’ gibi bir yaklaşım vardı. Şikayet gelen evlere gittiğimizde eşlerini istismar eden, öldüren erkeklerle karşılaştık. Her yıl ortalama 25-30 cinayet görmek işten değildi. Ancak bizim görevimiz sadece sokakta suçluları yakalamak değil, aile içinde de güvenliği sağlamalıyız” diye konuştu.

YILLARCA KADINLAR SUÇLANDI

Aile içi şiddet konusunda ABD’de yıllarca kadınların suçlandığının altını çizen Mark Wynn, iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir aşçı olmadıkları için şiddetin sorumlusunun kadınlar olduğu inancını zor da olsa değiştirdiklerini anlattı. Gerçekleştirdiği çalışmalardan örnekler sunan Wynn, şöyle konuştu: “1994’te başlattığımız bir çalışmada bu şiddeti engellemek için bir şeyler yapmalıyız diye düşündük ve biz erkek kolluk kuvvetler olarak toplum içerisindeki erkeklerle bir araya geldik, konuştuk. Birbirimizden çok şey öğrendik. Kadın hakları için onların da devreye girmelerini, konuşmaları gerektiğini anlattık. Erkekler olarak daha çok konuştukça, kadın daha çok öne çıkmaya başladı. Daha çok kadın STK’lara ve kurumlara gelmeye başladı.”

ARTIK AYAĞA KALKMAMIZ GEREKİYOR

Aile içi şiddet gören kadınlar üzerinde ABD’de yaptıkları bir araştırmayı da anlatan Mark Wynn, şunları kaydetti:

“Aile içi şiddet gören kadınlara neden uzun süre sessiz kalıp bu şiddeti bildirmediklerini sorduğumuzda bize ‘utandık’ dediler. Korkuyorlardı. Ailelerin onları sokağa atacaklarından korkuyorlardı. Düzgün bir kadın olmak istiyorlarsa kocalarına boyun eğmeleri gerektiğini söylediler. Ancak yıllar içerisinde verdiğimiz mücadelenin ardından kadınlar da kendi aralarında birleşiyor, haklarını savunuyor. ‘Yeter’. Kadın ve çocukların haklarına ilişkin ayağa kalkmamız gerekiyor.”

TÜRKİYE’DE ABD’DE GİBİ EŞİT TOPLUM İSTİYOR

Kısa süre önce Ankara’da Türk polisiyle de bir araya geldiğini anlatan Wynn, Türk polisiyle aynı düşünceleri paylaştıklarını anlattı. Wynn, “Yeni jenerasyon da kadına şiddetin kabul edilemez olduğunu söylüyor ve bununla mücadele ediyor. Bu niyeti duydum ve bu beni çok mutlu etti. Türkiye’de de ABD’de olduğu gibi kadınlar eşit bir toplum istiyorlar” dedi.

Konferansın sonunda Mark Wynn, vatandaşların sorularını da yanıtladı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle