Hoşgeldiniz  

İtalya heyeti AKS’de

Semih Köken | 07 Temmuz 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

İtalya heyeti AKS’de

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali kapsamında onur konuğu ülkesi olarak Antalya’da bulunan İtalya ile farklı ülkelerden konsolos, belediye başkanları, İtalyan Dış Ticaret Tanıtım Ajansı, Dış Yatırımlar Sorumlusu, turizm ve ticaretten sorumlu meclis üyelerini Antalya Kültür Sanat’ta (AKS) ağırladı.

 

ATSO Başkanı Davut Çetin’in evsahipliğinde gerçekleşen programa, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İtalya İzmir Konsolosu Luigi Lannuzzi, İtalya Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı’ndan Aniello Musella, kardeş şehir Arpino Belediyesi’nden Andrea Chietini, Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casalas, Almanya Federal Cumhuriyeti Antalya Konsolosu Martin Vetter, İtalya, Bosna ve Hersek, Makedonya ve Filistin’den temsilciler, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Balcı, ANSİAD Başkan Yardımcısı Sadi Kan, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda yabancı konuk ve davetli katıldı.

 

ATSO Başkanı Davut Çetin, Kaleiçi Old Town Festivali’ni kente kazandırılmasından dolayı Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkür etti. ATSO’nun kültür-sanatı bir kentin ekonomik gelişimi için kritik faktörlerden biri olarak gördüğünü belirten Davut Çetin, “Yaşadığımız kent de özellikle tarihi ve kültürel birikim anlamında müthiş bir zenginlik barındırıyor. Festivalin düzenleneceği Kaleiçi bölgesi çok sayıda medeniyete ve 2000 yıllık tarihe dayanmaktadır. Antalya destinasyonu tarihte yüzlerce antik kente ev sahipliği yapmıştır. Festivalin anlam ve ruhuna uygun olarak bugün sizleri, odamız tarafından yaptırılan Antalya Kültür Sanat’ta ağırlamaktan büyük keyif duyuyoruz” dedi.

 

Konuşmasında ATSO’nun faaliyetleri ve Antalya ekonomisi hakkında bilgi de veren Davut Çetin şunları kaydetti;

 

“Antalya turizme dayalı ekonomisinin de etkisi ile kozmopolit bir yapı barındırmaktadır. Farklı ülkelerden, farklı kültürlerden onbinlerce insan Antalya’da yan yana komşu olarak yaşamaktadır. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyoruz. Tarımsal üretimde Türkiye lideriyiz. Sanayimiz çevreci duyarlılıklarla büyümeye devam ediyor. 3 binden fazla yabancı ortaklı işletme kentimizde faaliyet gösteriyor.Bu ekonomik yapı ATSO olarak bizim de uluslararası alanda etkin olmamızı gerektiriyor. Uluslararası ilişkiler anlamında iyi bir noktadayız, sürekli olarak de kendimizi geliştiriyoruz. Üyelerimizi uluslararası pazarlara açtığımız projeler yürütüyoruz. Farklı ülkelerden çok sayıda Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içerisindeyiz.Halihazırda festivalin katılımcı ülkelerinden İtalya’dan Torino Ticaret Odası ve Rimini Ticaret ve Sanayi Odası’yla ikili işbirliği anlaşmalarımız bulunuyor. Yeni işbirliklerine de açık olduğumuzu burada ifade etmek isterim.”

 

ÜMİT UYSAL’DAN TEŞEKKÜR

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da konuşmasında, Kaleiçi’ni yaşayan bir antik kent olarak gördüklerini ifade ederek, “Kaleiçi Old Town Festivali, dünyadaki tüm antik kentlerin buluşacağı, dünya barışına da katkı sunacak bir proje olarak görüyoruz. Hem kentimiz hem de insanlık için daha iyisini nasıl yaparız bunun için çalışıyoruz. Festivale destek olan başta ATSO Başkanı Davut Çetin ve Yönetim Kurulu olmak üzere, Antalya’daki tüm kurumlarımıza etkin işbirlikleri ve destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Daha sonra iki ülke yetkilileri tarafından İtalya ve Antalya ekonomisi ile karşılıklı ticareti ilişkiler konusunda sunumlar gerçekleştirildi.

 

ATSO Başkanı Çetin, Konsolos Luigi Jannuzzi’ye ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı sulu boya bir tablo, diğer konuklara ise Türk kahvesi fincanı seti hediye etti. Davut Çetin daha sonra konuklara Antalya Kültür Sanat’ta devam eden Osmanlı Portreleri ve Likya Fotoğrafları sergilerini gezdirdi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle