Hoşgeldiniz  

İş dünyası darbeye karşı tek ses

Semih Köken | 19 Temmuz 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

İş dünyası darbeye karşı tek ses

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetimi ve 81 ildeki TOBB’a bağlı oda ve borsaların Türkiye genelindeki başkan ve yönetim kurulları, darbe teşebbüsüne karşı hazırlanan ortak bildiriyi eş zamanlı okudu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) gerçekleştirilen toplantıya ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Kumluca Ticaret Borsası Başkanı Fatih Durdaş, İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Başkanı İnanç Kendiroğlu ve bu odaların yönetim kurulu üyeleri katıldı.

HALK SANDIĞA VE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI

Oda ve borsa başkanları adına açıklamayı Davut Çetin okudu. Türkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB’un ve 365 oda-borsa olarak 81 ilde, bu ortak açıklamayı aynı anda yaptıklarını belirten Davut Çetin, 15 Temmuz gecesi millet ve milli kurumların, demokrasiye kasteden alçakça bir saldırıyı önlediğini söyledi. Halkın sandığa ve demokrasiye sahip çıktığını belirten Davut Çetin, “Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, birliğimiz ve oda-borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır” dedi.

DEMOKRASİ DIŞINDA SEÇENEK YOK

Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerin ve siyasetçilerin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruşun, en büyük takdiri hak ettiğini kaydeden Çetin, şöyle dedi:

“Başta sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız. Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz. Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz.”

BİRLİK, SEVGİ MESAJI

Ordu içinde örgütlenmiş terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini beklediklerini dile getiren Çetin, “Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Allah’a şükür milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk. Bu şerden, hem demokrasimizi hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ BÜYÜK HEDEFLERİNE TAŞIYACAĞIZ

Ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşülmeyeceğini de söyleyen Çetin, şöyle devam etti:

“İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi, bugün de yarın da TOBB ve 365 oda-borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Özel sektör olarak, ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim. Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz. Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.”

ANTALYA CANLI YAYINA BAĞLANDI

Eş zamanlı toplantıda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun canlı yayınına dört ilden bağlantı kuruldu. Antalya’da da ATSO Başkanı Davut Çetin canlı yayına bağlandı. Canlı yayında Antalya’nın yörük diyarı olduğunu belirten Davut Çetin, şunları söyledi:

“Vatanın ne olduğunu, milletin ne olduğunu en iyi bilen, vatansever insanların şehri. Hain darbe girişimi Antalya’da ilk andan itibaren büyük tepkiyle karşılandı. Vatandaşımız gerekirse göğsünü siper etmek için sokaklardaydı. Bizi memnun eden Antalya insanının feraseti oldu. Antalya insanı ordu içindeki çeteye karşı dik dururken, Türk silahlı kuvvetlerimizin itibarını da hep gözetti. Biz buradayız. Milli iradenin önüne geçecek hiçbir otoriteye geçit vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Biz de Antalya’daki oda ve borsa camiası olarak ilk andan itibaren darbeye karşı duruşumuzu net bir şekilde ortaya koyduk. Bütün milletimize geçmiş olsun. Bundan sonra da ülkemize ve demokrasimize sonuna kadar sahip çıkacağız.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle