Hoşgeldiniz  

İnşaat kazısından antik mezarlar çıktı

Semih Köken | 02 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

İnşaat kazısından antik mezarlar çıktı

ANTALYA’da bir inşaatın temel kazısı sırasında yerin 1 metre altında M.Ö. 3’üncü yüzyıla ait mezarlar ortaya çıktı. Mezarların, 2005 yılında yine bir temel kazısı sırasında ortaya çıkan ve kentin bilinen tarihini değiştiren Antik Attaleia Kenti’ne ait mezarlık alanın devamı olduğu kaydedildi.
ANTALYA'DA BIR INSAATIN TEMEL KAZISI SIRASINDA YERIN 1 METRE ALTINDA M.O. 3'UNCU YUZYILA TARIHLENEN MEZARLAR ORTAYA CIKTI. MEZARLARIN, 2005 YILINDA YINE BIR TEMEL KAZISI SIRASINDA ORTAYA CIKAN VE KENTIN BILINEN TARIHINI DEGISTIREN ANTIK ATTALEIA KENTI'NE AIT MEZARLIK ALANIN DEVAMI OLDUGU KAYDEDILDI.(FOTO:EMRE BAYLAN/ANTALYA-DHA)
Antalya’da tarihi Kaleiçi’nin en ihtişamlı girişi Hadrian Kapası ya da bilinen adıyla ‘Üç Kapılar’a yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Sinan Mahallesi’nde bir inşaatın temel kazısı sırasında antik döneme ait mezarlar ortaya çıktı. Antalya Müze Müdürlüğü, yaklaşık 2 haftadır bölgede yaptığı kurtarma kazılarında alanda 3 mezar yeri belirledi.

ANTİK ATTALEİA KENTİ’NİN DEVAMI

Yetkililer yerin yaklaşık 1 metre altında bulunan mezarların 2005 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kültür merkezi projesi için, eski Doğu Garajı bölgesinde gerçekleştirilen temel kazısı sırasında ortaya çıkan Antik Attaleia Kenti’ne ait mezarlık alanın devamı olduğunu belirtti. Uzmanlar, antik kaynaklarda Bergama Kralı 2’nci Attalos tarafından M.Ö. 2’nci yüzyılda kurulduğu belirtilen kentin, Doğu Garajı kazılarında ortaya çıkartılan buluntular ışığında en eski tarihinin M.Ö. 2’nci yüzyıldan daha eskiye M.Ö. 3’üncü yüzyıla kadar uzandığının ortaya çıktığına dikkat çekerek, bulunan yeni alanda çalışmaların hassasiyetle sürdüğünü dile getirdi.(DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle