Hoşgeldiniz  

Idyros’ta kazılar başladı

Semih Köken | 05 Ağustos 2017 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

Idyros’ta kazılar başladı

ANTALYA’nın Kemer İlçesi’nde yıllardır gün yüzüne çıkmayı bekleyen Idyros Antik Kenti için kazı çalışmaları başlatıldı.

ANTALYA'NIN KEMER ILCESI'NDE YILLARDIR GUN YUZUNE CIKMAYI BEKLEYEN IDYROS ANTIK KENTI ICIN KAZI CALISMALARI BASLATILDI. (MUSTAFA CIHAD FESLIHAN) (FOTO:KEMER-DHA)

Kemer merkezde bir kısım Ayışığı Parkı içerisinde bulunan Idyros Antik Kenti’nde kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Antalya Müzesi başkanlığında yürütülüyor. Kazının alan koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz yaparken bilimsel danışmanlığını ise Yrd. Doç. Dr. Murat Karademir üstlendi, 20 arkeolog da kazılarda görev alıyor.

 

Kaymakam Mustafa Cihad Feslihan, “Kemer genel olarak pek çok tarihi ve kültür varlıklarına sahip bir ilçe. Idyros’un bizim için özelliği merkezde olması. Daha kolay ulaşabilir olması. Dolayısıyla ilçemize gelen ziyaretçilerimizin çok kolay bir şekilde ziyaret edebileceği alan olması. Yıllardır burası ile ilgili çeşitli projeler yapılmış, gerçekleştirilmiş. En azından etrafı koruma altına alınmış, çevrilmiş. Biz de geçmişte yapılan projelere ilave olarak bu alanın hem gün yüzüne çıkarılması, Kemer’in tarihi ve kültür zenginliklerine bir artı kazandırılması ve aynı zamanda turizm boyutuyla da turizme kazandırılması noktasında da bir çalışma gerçekleştirelim istedik. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izniyle burada Antalya Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’nun ilçemize yaptığı ziyarette verdiği talimatlar doğrultusunda ve bize sağladığı desteklerle bugün bu proje hayata geçti” dedi.

 

Bu projenin şekillenmesinde Müze Müdürlüğü’müzün çok ciddi katkıları var. Aynı zamanda Sualtı Araştırma Merkezimiz var Kemer’de Selçuk Üniversitesi’ne bağlı. Bu merkezin başkanı olan hocamız Hakan Öniz ve onun kurduğu ekiple birlikte, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün desteğiyle, Sayın Valimizin de öncülüğünde geçtiğimiz birkaç gün içerisinde burada çalışmayı başlatmış bulunuyoruz” diye konuştu.

 

Kaymakam Feslihan, şöyle devam etti:

 

“Görüleceği gibi geniş bir alan kazısı, belki uzun zaman alacak ama bu işin ilk adımı. Önemli bir adımıydı. Bu gerçekleştirildi ve bundan sonraki bu çalışmalarda aynı hızla devam edeceğini düşünüyoruz. Burada Roma ve Bizans dönemine ait eserler söz konusu. Kilise kalıntıları var. Mozaikli kilise olarak adlandırılan. Tabi literatürde farklı bir isim de verilebilir. Biz daha çok yerel ağızla bunu ifade edebiliyoruz. Bir alan var daha dikkati çeken kısmı bu öncelikli olarak. Çünkü daha önce burada bir çalışma yürütüldüğü için şu an görünür olan kısmı bu. Bununla beraber etrafta kazı yapıldıkça çok daha ilginç çok daha kayda değer, çok daha nitelikli eserlerin bölgeden ben çıkarılacağını düşünüyorum.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle