Hoşgeldiniz  

Hediye Güral Gür: 5 milyon Rus turistin 3 milyonu gelebilirse çok iyi

Semih Köken | 09 Mart 2022 | Antalya Haber, Ekonomi, Gündem, Kemer Güncel, Oteller, Turizm A- A+

Hediye Güral Gür: 5 milyon Rus turistin 3 milyonu gelebilirse çok iyi

Ukrayna pazarının tamamen kapandığını ifade eden turizmciler, Rusya pazarında ise 2 milyon turist kaybı öngörüyor.

Türkiye Gazetesi’ne konuşan NG Hotels & Resorts’un Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür turizm sektöründe Rusya-Ukrayna kaynaklı ciddi bir sıkıntı yaşandığını belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle Rusların satın alma güçlerinin çok düştüğünü anlatan Hediye Güral Gür “Ukrayna’dan bu sene bize hiçbir şey gelmeyecek. Bu sene 1 milyon Ukraynalı turist bekleniyordu Antalya’ya, 5 milyon da Rusya’dan bekleniyordu. Ruslar da gelebilir fakat onların ekonomileri yüzde 40 devalüasyon gördü, satın alma güçleri çok düştü. 5 milyonun 3 milyonu gelebilirse çok iyi” dedi.

Turizmde asıl sıkıntının hava taşımacılığında olduğunu söyleyen Gür, “Bölgeden gelen misafirler hep charter uçuşlarla geliyorlar. Bu uçuşları yapan firmalar da Boeing ve Airbus’tan kiralanmış uçaklarla getiriyorlar. Boeing ve Airbus da uçaklarını geri çağırdı. Mart sonuna kadar bu uçakların teslim edilmesi gerekiyor. Teslim edildiği andan itibaren de o uçuşları yapabilecek uçak yok. Rusya ve Ukrayna’dan turist gelemiyor diye değil aslında bölgeden hiçbir uçuş olamayacak diye bakmak lazım olaya. Asıl sıkıntımız bu bizim şu anda. Hem Ulaştırma hem Turizm Bakanı bu sorunu çözmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Turizmde kayıp yüzde 50’yi bulabilir”

Charter uçuşların yerini yerli firmaların almasının konuşulduğunu ifade eden Gür, “Pegasus ve THY birazını alabilir ama tarifeli seferlerle bu kadar uçuşu yapmaları mümkün değil. Bu seferleri 4-5 büyük operatör yapıyor. Bunlar Polonya’dan da Kazakistan’dan da Rusya’dan da Ukrayna’dan da getiriyor. Hem Doğu Avrupa’dan hem de Rusya bölgesinden turist getiriyorlardı. Alternatif olarak Arap, İsrail ve Avrupa pazarlarını değerlendiriyoruz. Rusya ve Ukrayna’daki açığı alternatif pazarlar kapatamazsa turizmde kayıp yüzde 50’yi bulabilir. Şu an hiç kimsenin milliyet seçecek durumu yok. Kim gelirse başımızın üstünde yeri var diyecek herkes. Bu Antalya’daki tesisler için de İstanbul için de bizim için de böyle.”  Şeklinde konuştu.

“Yazın otellere enflasyon oranında zam gelecek”

Pandemi döneminde 2 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, pandemi ve enflasyon etkisiyle maliyetlerinin çok arttığını anlatan. Gür, “Maliyet artışlarını henüz fiyatlarımıza yansıtamıyoruz. TÜİK’in açıkladığı bir enflasyon oranı var ama bizim özellikle mutfak enflasyonumuz bunun çok çok üstünde. Bazı mutfak ürünlerinde yüzde 80-90’a varan maliyet artışları oluyor. Temizlik kimyasallarında da çok ciddi artışlar var. İşçilik keza çok arttı. Yazın otellere enflasyon oranında zam gelecek. Antalya’daki oteller için şu an bir risk var. Operatörlerden alınan çekler var. O çekleri peynircisine, kimyasalını aldığı yere kullandı. Bu çekler geri dönerse sektör bazında sıkıntılar yaşanacak” dedi.


Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle