Hoşgeldiniz  

Görme Engelliler Goalball 1’inci Lig Müsabakaları Başladı

Semih Köken | 24 Ekim 2016 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Spor, Yaşam A- A+

Görme Engelliler Goalball 1’inci Lig Müsabakaları Başladı

TÜRKİYE Görme Engelliler Goalball 1’inci Lig Erkek- Kadın 2’nci devre müsabakaları Antalya’nın Kemer İlçesi’nde başladı.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu (GESF) tarafından Kemer Bahri Tanrıkulu Spor Salonu’nda düzenlenen lig müsabakalarına erkeklerde 10 takım, kadınlarda 8 takımda toplam 108 sporcu katılıyor. Goalball Merkez Hakem Kurulu Üyesi Ömer Seyfettin Taylan, goalball sporunun Türkiye’de 2000 yılında oynanmaya başladığını belirterek, erkeklerde 1, 2 ve 3’üncü ligleri, kadınlarda ise 1 ve 2’nci ligi olduğunu anlattı. Goalball hakkında bilgi veren Taylan, şöyle dedi:

“Her takımda 6 oyuncu vardır. Sahada her takımdan 3 oyuncu olur. Birbirlerine elle gol atmaya çalışırlar. Goalball topu 1 kilo 250 gram ağırlığında, mavi renkli ve içerisinde iki zil vardır. Oyuncuların gözleri özel pet ve kar maskesiyle kapatıldığı için bütün sporcular eşit durumda olur. Görme engelliler B1, B2 ve B3 olmak üzere üç kategoride sınıflandırılırlar. Duymaya dayalı ve rehabilite amaçlı bir spor dalı.”

Müsabakaların genelde sessiz bir ortamda oynandığına dikkati çeken Taylan, federasyonun 2000 yılında kurulduğunu söyledi. Taylan, şöyle konuştu:

“Yıllardır verdiğimiz emeğin karşılığını erkekler ve kadınlarda Avrupa şampiyonu olarak aldık. En son paralimpik olimpiyatlarda erkeklerde beşinci, kadınlarda ise birinci olduk. Takım halinde ise ilk defa paralimpik oyunlarda birinci olduk. Liglerde oynayan çocuklardan eleme yapıyoruz ve milli takım için onlarında arasından aday kadro oluşturuyoruz.”

Müsabakalar 27 Ekim’de sona erecek.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle