Hoşgeldiniz  

EXPO Tepesi’ne ‘Türkiye Ormanı’ fidanları dikiliyor

Semih Köken | 17 Mart 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

EXPO Tepesi’ne ‘Türkiye Ormanı’ fidanları dikiliyor

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya için 81 ilin valiliğinden bakanlık genelgesi ile talep edilen sembol ağaçların, sergi alanına dikimine başlandı. 81 ilin sembol ağaçları yaklaşık bin metrekarelik alana dikiliyor.

Geçen yılın Eylül ayında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 81 ilin valiliğine genelge gönderip, Türkiye’nin ilk EXPO’sunda oluşturulacak ‘Türkiye Ormanı’ için kentin sembol ağaçlarının EXPO 2016 Antalya’ya gönderilmesini istemişti. Aralarında Niğde’den Toros Sediri, Eskişehir’den Ebe Karaçamı, Artvin’den Doğu Ladini, İzmir’den Manolya, Afyon’dan Ardıç fidanlarının olduğu sembol ağaçların fidanları Aksu İlçesi’ndeki sergi alanına geldi.

Özel kaplar içerisindeki 81 kentin sembol fidanları, EXPO Tepesi’nde ayrılan bin metrekarelik alana dikilmeye başlandı. Oluşturulan Türkiye Ormanı’nda her ağacın önüne künyesi de yazılacak. Ünlüler Ormanı, G20 Barış ve Dostluk Ormanı’nın ardından Türkiye Ormanı, EXPO 2016 Antalya içinde yer alan özel 3’ncü özel orman alanı olacak.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle