Hoşgeldiniz  

EXPO 2016’da Somali Milli Günü kutlandı

Semih Köken | 08 Ağustos 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

EXPO 2016’da Somali Milli Günü kutlandı

EXPO 2016 Antalya’nın resmi katılımcısı Somali Milli Gün etkinleriyle Expo’ya renk kattı.

EXPO 2016 ANTALYA'NIN RESMI KATILIMCISI SOMALI MILLI GUN ETKINLERIYLE EXPO'YA RENK KATTI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Expo 2016’daki Somali Milli Gün kutlamaları konuk heyetin VIP binasında karşılanmasıyla başladı. Expo 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök, Milli Gün etkinliklerine katılmak üzere Antalya’ya gelen Somali Federal Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Bakanı Abdirashid Mohamed Ahmed, Somali Fedaral Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Bakan Yardımcısı Abdirrahman Abdullahi Adam ve Somali Federal Cumhuriyeti Büyüelçisi Abdullahi Mohamed Ali ile diğer davetlileri VIP binasında karşıladı. VIP binasında gerçekleştirilen törende konuk Bakan’ın ziyaretçi defterini imzalamasının ardından karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.

Milli Gün kutlamaları kapsamında sergi alanı içerisinde yer alan Somali’ye ait pavilyon da ziyaret edildi. Burada ziyaretçilere Somali’ye özgü meyve ve yiyecekler ikram edildi. Küçük amfi tiyatroda gerçekleştirilen resmi tören ise bayrak merasimi ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

BÜYÜKELÇİDEN TÜRK İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

Büyükelçi Abdullahi Mohamed Ali yaptığı konuşmada, Expo 2016’nın Somali ve Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik büyüme açıdan bir dönüm noktası olacağına inandığını dile getirdi. Büyükelçi Abdullahi Mohamed Ali, “Son birkaç yılda güçlenerek devam eden bağlarımız ve iki ülke arasında derinleşen ve zenginleşen ilişkilerimizin geleneksel hale geldiğini göreceksiniz. Somali iş dünyasının Expo’ya katılımı son derece önemlidir. Ekonomik ilişkileri güçlendirmek için bir girişim olur. Aynı zamanda, çok katılımlı ülkelerle ilişkiler için daha önce olduğundan daha fazla artarak devam etmesine sebep olacaktır” dedi.

Somali’nin dünyadaki en işlek deniz rotasına sahip olması sebebiyle önemli bir avantaja sahip olduğunu söyleyen Büyükelçi Mohamed Ali, Türk iş dünyasının, lojistik, ulaşım, güvenlik, enerji ve finansal hizmetlerdeki uzmanlarıyla, Somali’nin bu alandaki gelişimine yardım sağlayan ideal bir partner olacağını ifade etti.

SOMALİLİ BAKAN’DAN ERDOĞAN TEŞEKKÜRÜ

Somali Federal Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Bakanı Abdirashid Mohamed Ahmed de Expo 2016’da gerçekleşen Somali Milli Günü’nü Türkiye- Somali dostluğuna yeni bir boyut olarak gördüklerini ifade etti. Bakan Ahmed, Somali’nin yıllardır süren anarşi ve hukuksuzluktan sonra ticari ve endüstri gelişiminde yükselerek, partnerlerini arttıran uluslararası bir platform haline geldiğine vurgu yaptı. Somali’nin özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan memnuniyetini de dile getiren Bakan Ahmed, “Somali, Erdoğan’ı ‘Babası’ olarak görmektedir ve onun liderliği diğer ülkelere Somali’nin sadece insani yardıma değil, gelişim için gerçek partnerlere ihtiyacı olduğunu göstermiştir” diye konuştu. Bakan Ahmed, Türk hükümetinden, Somali ve Türkiye arasında direk gemicilik faaliyetlerine destek istedi ve bunun hem ticareti arttıracağını hem de ulaşım giderlerini azaltacağını belirtti.

Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ise Somali ile son yıllarda ilişkilerin önemli ölçüde ilerleme kaydettiğine değindi.

UDİ NAJİ TÜRKÇE ŞARKI SESLENDİRDİ

Konuşmaların ardından Somali’nin tanınmış sanatçılarından Ahmed Mohamed Naji ve kadın sanatçı Hibaaq’ın sahne performansı gerçekleştirdi. Küçük amfi tiyatroyu dolduranlar Naji ve Hibaaq’ın şarkılarıyla coştu. Udi Ahmed Mohamed Naji sahneyi paylaştığı Somalili gençlerle birlikte Somali ile Türkiye dostluğunu anlatan bir şarkıyı ise Türkçe seslendirdi. Somali Milli Gün etkinliğinin sonunda Somali Federal Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Bakanı Abdirashid Mohamed Ahmed, Somali Fedaral Cumhuriyeti Ticaret ve Endüstri Bakan Yardımcısı Abdirrahman Abdullahi Adam ve Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök, ellerinde Somali ve Türk bayraklarıyla sahneye çıkarak, Ahmed Mohamed Naji’nin şarkılarına eşlik etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle