Hoşgeldiniz  

Evde canı sıkılan kadın, hayvancılık işine girip 5 milyon liralık servet sahibi oldu

Semih Köken | 22 Haziran 2022 | Gündem, Kemer Güncel, Turizm A- A+

Evde canı sıkılan kadın, hayvancılık işine girip 5 milyon liralık servet sahibi oldu

Antalya’da evde canı sıkılan ev hanımı Fatma Öncel, 15 yıl önce düğününden kalan 4 bileziğini satıp 1 inekle girdiği hayvancılık işinde 5 milyon liralık servetin sahibi oldu. Şu anda 170 büyükbaş, 150 küçükbaş hayvanın bulunduğu büyük bir çiftliğe sahip olan iş kadını, kurbanlık, süt ve yumurta satışlarından büyük gelir elde ediyor. Azimli kadının emekli polis memuru eşiyse oluşan başarıya hala inanamadığını belirterek, “Böyle olacağını söyleseler inanmazdım. Hayaldi, gerçek oldu” dedi.

Muratpaşa ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki 3 çocuk sahibi Fatma Öncel, 15 yıl önce evde canı sıkıldığını ve aile bütçesine destek olmak istediğini söyleyip hayvancılık işine girmek istedi. Polis memuru eşinden olumlu yanıt alan Öncel, düğününden kalan 4 bileziğini dönemin parasıyla 2 bin 500 liraya satıp 2 bin 400 liraya inek, 100 liraya da hayvanını besleyecek yem aldı.

İlk başlarda inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, zamanla polis memuru eşinin desteğiyle de inek sayısını 20’ye kadar çıkardı. İneklerini beslemek için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği mısır harmanıyla hayvanlarını beslemeye başladı. Daha sonra tavuk ile keçi de beslemeye başlayan azimli kadın, 15 senenin ardından 170 büyükbaş, 150 küçükbaş hayvanın sahibi oldu. Kurban bayramlarında kurbanlık, günlük süt ve yumurta satışlarıyla servetine servet katan Öncel, 20 dönümlük arazide kurulu 5 milyonluk servetin sahibi oldu.

Evde canı sıkılan kadın, hayvancılık işine girip 5 milyon liralık servet sahibi oldu

Başarı hikayesini anlatan Fatma Öncel, hayvancılığı sevdiği için ev hanımlığını bırakıp böyle bir işe girdiğini söyledi. Şuanda toplamda 350’ye yakın büyükbaş ve küçükbaş hayvanının olduğunu aktaran Öncel, “Şuan hayvan fiyatları yükseldi ve satacak olursam 5 milyon liraya yakın para ediyor. Birisi için 10 milyon lira verseler yine de bu işi bırakmam. Sağlığım el verinceye kadar bu işi yapacağım” dedi.

Bu yıl girdi maliyetleri arttığı için kurbanlık satışlarının yükseldiğini ve bunun hayvan fiyatlarına yansıdığını belirten Öncel, “Ama yine de satış yapıyorum. Küçükbaşlardan adaklık veriyorum, sütten ve yumurtadan kazanıyorum. Şuan sadece sütten kazanıyorum. Günde 700-800 kilo süt çıkıyor. Perakende satış yapıyorum. Sütün kilosunun 10 liradan veriyorum” ifadelerini kullandı.

Evde canı sıkılan kadın, hayvancılık işine girip 5 milyon liralık servet sahibi oldu

Öncel, mesai saatinin olmadığını da sözlerine ekleyip şunları söyledi: “Benim saatim yok. Sabah 5’te işçilerle birlikte kalkıyorum. Onlar akşam evlerine gidiyor, ben gece saatlerine kadar çalışıyorum. Gece 2-3’te hayvanların doğumuna bile kalktığım oluyor. Zor kalmadığım sürece, buzağıları kendim doğurtuyorum. Çocuklarımdan daha fazla bunlarla ilgileniyorum. Bütün günümü onlarla geçiriyorum. Kıskanıyorlar ama onlar da hayvancılığı seviyor. Hayvancılığa değer verilsin, tarım bitmesin. Hayvancılığı bırakmasınlar.”

Başarılı iş kadının eşi Saadettin Öncel ise, eşinin bu kadar ilerleyebileceğine kendisinin de inanamadığını belirterek, “Daha önce polis memuruydum. Şuan emekliyim. Doğudan buraya tahinimiz çıktığında, eşimin canı çok sıkılıyordu. Çalışmak istediğini söyledi. ‘İnek alayım’ dedi, önce gülüp geçtim. Sonra sermaye için bilezikleri sattı. Kendine buzağı olan bir inek aldı. İlk başlarda küçümseniyordu ama kar ettikçe inek sayısını arttırmaya başladı. Ben de maaşım ve zamanımla destek vermeye başladım. Böyle olacağını önceden söyleseler, inanmazdım. Hayaldi gerçek oldu.” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle