Hoşgeldiniz  

Engelli çocuklara köpekle terapi

Semih Köken | 11 Temmuz 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Engelli çocuklara köpekle terapi

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, köpekle terapi ile rehabilitasyon yapılıyor. Sevimli hayvanlar bedensel engelli, MS, otizm, hiperaktivite, serebral palsi ve çeşitli hastalıkların tedavisinde mucizevi faydalar sağlıyor.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük engelli rehabilitasyon merkezi olan Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, atla terapi ve Aquaterapi’den sonra köpekle terapi uygulamasına başladı. Hayvanlarla yapılan terapilerin son derece olumlu etkilerinden sonra Büyükşehir Belediyesi, serebral palsi, otistik, bedensel engelli hastaları köpekle tedavi ediyor. Duyu bütünleme alanında eğitim alan uzman fizyoterapistler ve eğitimli köpekler eşliğinde seansa katılan çocuklarda duygusal ve fiziksel alanlarda olumlu gelişmeler kaydediliyor.

ÇOCUKLAR HAYVANLAR İLE ENGELLERİ AŞIYOR

Duyu organlarında duyma, koklama, tatma, görme, hissetme ile ilgili denge problemi yaşayan çocuklar, hayvanlar sayesinde engelleri aşıyor. Dokunma problemi yaşayan, yemek yemek istemeyen bir çocuk, köpek ile terapiden sonra yemeğe başlıyor, diğer nesnelere kolaylıkla dokunabiliyor. Tamamen ücretsiz olan köpekle terapi seanslarından yararlanacak çocukları, okulda görevli fizyoterapistler ve özel eğitim öğretmenleri belirliyor.

TERAPİ UZMANLAR TARAFINDAN YAPILMALI

Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi fizyoterapisti Jacqueline Clara Altan, merkezde verilen terapi hakkında bilgi verdi. Terapinin duyu bütünleme alanında eğitim almış biri tarafından verilmesi gerektiğine değinen Clara Altan “Duyu organlarında denge problemi yaşayan çocukların kimisi dokunmak istemiyor, kimisinin sürekli midesi bulanıyor, kimisi de yemek yemek istemiyor. Özellikle otistik çocuklarda bu sorunu çok fazla yaşıyoruz” dedi.

KÖPEĞE DOKUNMAK İYİ GELİYOR

Otistik çocuklarda görülen sorunlarda köpeklerin destek olduğunu söyleyen Altan, şöyle konuştu: “Mesela hastamızla beraber köpeğe yemek yediriyoruz. Dokunmak çocuklara çok fazla uyarı veriyor. Köpeğe alışınca başka şeylere dokunması daha kolay oluyor. Meyvelere dokunamayan çocuklar, yaptığımız terapi sonrasında meyve yemeye başlıyor. Köpek, hastaları motive ediyor. Denge olmadığı için en küçük bir yüksekliğe çıkamayan çocuklar, köpeğin çıktığını görünce, köpek çıkabiliyor ben de çıkabilirim diyor. Konuşma problemi olan çocuklar ise, köpeğe verdiğimiz komutlardan etkileniyor. O da komut vermek istiyor ve konuşmaya başlıyor.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle