Hoşgeldiniz  

Elvan Müjdeyi Verdi Batı Çevre Yolu Haziran Ayında Açılıyor‏

SEMİH KÖKEN | 28 Mayıs 2015 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Antalya’ya dev yatırımlar ve büyük projeler ile gelen, neredeyse şehre her gün yeni bir müjde veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, müjdelerine bir yenisini daha ekleyerek, Batı Çevre Yolu’nun Haziran ayında hizmete açılacağını söyledi.

125 milyon liraya mal olacak dev yatırım için yüzlerce işçi ve dev bir iş makinesi filosu gece gündüz çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Batı Çevre Yolu’na giderek incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, yolun Haziran ayında açılacağı müjdesini verdi. Yol çalışmalarının gece gündüz duraksamadan devam ettiğini kaydeden Elvan, “Batı Çevre Yolu’nun 6 kilometrelik kesimini en kısa zamanda, en geç bir ay içinde, belki seçimden önce, belki seçimden hemen sonra vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Yol çalışmalarının gecikmesinin en önemli nedeninin imar planları olduğunu kaydeden Elvan, geçtiğimiz 5 yıllık sürede Mustafa Akaydın’ın gerekli kararları almayarak yolun yapımını engellediğini söyledi. Menderes Türel’in göreve gelmesinin ardından, yolun önündeki engelleri bir bir kaldırdığını ve gerekli kararları aldığını dile getiren Elvan, alınan kararların ardından Karayolları Bölge Müdürlüğü ekiplerinin adeta zamanla yarışarak kısa süre içinde yolun önemli bir kısmını tamamladığını ifade etti.

Kepez Belediyesi’nin kısa bir alan için imar kararı alacağını ve bu kararın ardından yolun tamamlanacağını anlatan Lütfi Elvan, yolun yapımına engel olanların son günlerde ortaya çıkarak “yol gecikti” demesini ise sert sözler ile eleştirdi. Elvan, çevre yollarının yapımında belediyelerin desteğini beklediklerini, derdi hizmet olan belediyeler ile omuz omuza vererek dev hizmetleri hayata geçirdiklerini ifade etti. Lütfi Elvan, Akaydın döneminde bu desteğin verilmediğini, yolun yapımının engellendiğini anlattı.

5 YIL KAYBETTİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi, Konyaaltı Belediyesii ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 2007 yılında imzalanan protokol ile başlayan Batı Çevre Yolu çalışmaları, Mustafa Akaydın döneminde Büyükşehir Belediyesi ve Konyaaltı Belediyesi arasında yaşanan anlaşmazlık nedeni ile 5 yıl durmuştu. Menderes Türel’in yeniden göreve gelmesinin ardından önündeki tüm engeller kaldırılan Batı Çevre Yolu’nda çalışmalar yeniden başladı. Kısa sürede gerçekleşen çalışmalar ile yolun 6 kilometrelik kısmı tamamlanıyor ve Uncalı Mezarlığı’na kadar olan ilk etabı Haziran’da açılacak. Böylelikle bu yaz sahil yolu TIR, kamyon gibi ağır tonajlı Ataç trafiğinden arındırılacak. Yol üzerinde bulunan Karaman Çayı, Çandır Çayı ve Boğaçay Caddesi üstgeçit köprüleri inşa edildi.

125 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
Antalya’nın en önemli yatırımlarından biri olan 14 kilometre uzunluğundaki Batı Çevre Yolu, yaklaşık 125 milyon lira bütçeyle yapılıyor. Yüzlerce işçi  ile arazöz, finişer, greyder, dozer, distribitör, vinç, beko loder, kamyon ve tırlardan oluşan dev bir iş makinesi filosu gece gündüz çalışıyor. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda “252.000 m³ Yarma Kazısı, 270.500 m³ Zayıf Zemin Kazısı, 402.700 m³ Zemin iyileştirme Kaya Dolgu, 795.400 m³ Ariyet Dolgusu, 119.200 m³ Sanat Yapısı Kazısı, 53.200 m³ Sanat Yapısı  Betonu, 5.650 m Fore Kazık İmalatı, 3.200 m³ Köprü  Betonunu, 145.700 ton Plenmiks Temel-Alttemel  ve 56.600 ton Bitümlü Sıcak Karışım” tamamlandı.a6 Ekran Alıntısı Ekran Alıntısı1

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle