Hoşgeldiniz  

Dünyanın en önemli şehirlerinin belediye başkanları Antalya’da buluşacak

Semih Köken | 01 Mart 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Dünyanın en önemli şehirlerinin belediye başkanları Antalya’da buluşacak

Antalya’da dev zirve

Antalya Büyükşehir Belediyesi dünya çapında bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Antalya’nın da üyesi olduğu, dünyanın en önemli şehirlerinin oluşturduğu Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi 11-12 Mayıs tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek. Dünya yine Antalya’yı konuşacak.

G20, NATO zirvesi gibi ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlar, yer aldığı örgütler ve kazandığı uluslararası ödüllerle dünya süper ligine çıkan Antalya, uluslararası toplantıların vazgeçilmezi oldu. Dünya kenti Antalya, üyesi olduğu Güçlü Şehirler Ağı’nın kurucu üyesi olarak dünyanın en önemli şehirlerinin belediye başkanlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Güçlü Şehirler Ağı 1’inci Küresel Zirvesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ev sahipliğinde 11-12 Mayıs 2016 tarihlerinde diplomasinin merkezi haline gelen Antalya’da yapılacak.

HEYET ANTALYA’DA

Güçlü Şehirler Ağı toplantılarının organizasyonunu yürüten Stratejik Diyalog Enstitüsü’nden bir heyet incelemelerde bulunmak üzere Antalya’ya geldi. Jonathan Birdwell, Sebastien Feve ve Rebecca Skellett’den oluşan heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i makamında ziyaret ederek, zirve ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

ŞİDDETE KARŞI İŞBİRLİĞİ AĞI

Geçen yıl Şubat ayında yapılan Şiddet İçeren Aşırılıkla Mücadele Beyaz Saray Zirvesi’nin ardından kurulmasına Güçlü Şehirler Ağı’nın kurulmasına karar verildi. ABD Başkanı Barack Obama’nın inisiyatifinde oluşturulan ağ, şehirler arasında şiddet ve suçla mücadelede iş birliğini geliştirmeyi, tecrübeleri paylaşmak için atılacak adımları konuşmayı, teröre karşı ortak tavır geliştirmeyi hedefliyor.

İLK TOPLANTI NEW YORK’TA

Güçlü Şehirler Ağı’na katılmaya davet edilen aralarında Antalya’nın da bulunduğu dünyanın en önemli 25 şehri, 29 Eylül 2015’te New York’ta bir araya gelerek, ilk toplantısını gerçekleştirmiş ve oluşumun tüzüğü kabul edilmişti. Birleşmiş Milletler Merkezi’nde New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkanı Menderes Türel’in yanı sıra Paris, Londra, Palermo, Montreal, Oslo, Stockholm, Kopenhag, Minapolis, Atlanta gibi dünyaca önemli şehirlerinin belediye başkanları da katılmıştı. Söz konusu 25 üye şehir, kurucu üye sıfatıyla Yönlendirme Komitesi’ni oluştururken, Antalya, Türkiye’den bu ağa kurucu üye olarak davet edilen ve üye olan tek şehir olarak yer aldı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle