Hoşgeldiniz  

Derme Çatma Haller Tarih Oluyor.Modern Haller Kuruluyor

SEMİH KÖKEN | 03 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Gündem A- A+

muharrem kavurgacıAntalya Büyükşehir Belediyesi, beldelere yayılan ömrünü doldurmuş halleri bölge halleri inşa ederek, modern bir yapıda tek çatı altında buluşturacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in büyük önem verdiği uygulama kapmasında ilk bölge hali Finike’de inşa edilecek. Sahilkent, Hasyurt, Turunçova halleri tek noktada birleştirilecek.110 satış yeri bulunacak yeni hal kompleksinde, çağdaş ve modern şartlarda hal hizmeti sunulacak.

ÇOK ESKİ BİNALAR

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Hizmetleri Daire Başkanı Muharrem Kavurkacı, “Sahilkent, Hasyurt, Turunçova halleri birbirine çok yakın. Binaları çok eski ve ekonomik ömrünü doldurmuş haller. Finike Türkiye’nin narenciye deposu. Dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Finike’ye bu durum yakışmıyor. Tüccarlarımız, yurt dışından gelen iş ortaklarını bu derme çatma hallerde ağırlamaktan üzüntü duyuyor. Sahilkent’e modern bir hal kompleksi yaparak bu üç hali tek çatı altında topluyoruz. Finike’ye yakışır bir hal kazandıracağız. Projemiz hazır” dedi.

110 DÜKKAN VE SOĞUK HAVA DEPOSU

Kavurkacı, Finike Toptancı Hal Projesi’yle ilgili şu bilgileri verdi: “Sahilkent’te yapılacak Finike Toptancı Hali toplam 71 bin 407 metrekare alan üzerine kurulacak. Hal kompleksi içinde 108 metrekarelik 52 komisyoncu dükkanı, 150, 300 ve 600 metrekarelik 58 tüccar ardiyesi yer alacak. 5 bin metrekarelik soğuk hava deposu bulunacak İdari bina ve sosyal tesislerin yanında 2 bin metrekarelik alanda cami inşa edilecek. Tüccarların tüm ihtiyacını karşılayacak bir kompleks olacak.”

MODERN PAKETLEME ÜNİTELERİ

Bölge hali ile üreticinin ‘ürünümü hangi hale götüreyim’ derdinden kurtulacağını kaydeden Muharrem Kavurkacı, üreticinin ve tüccarın tek noktada buluşacağını söyledi. Belde hallerinde paketleme ünitelerin çok ilkel olduğunu bu nedenle ürün zayiatının fazla olduğunu anlatan Kavurkacı, yeni hal kompleksinde modern paketleme üniteleri bulunacağını, böylece ürünün raf ömrünü uzayacağını anlattı.

11 BÖLGE HALİ KURULACAK

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Hizmetleri Daire Başkanı Muharrem Kavurkacı, Antalya’da 24 hal bulunduğunu hatırlatarak, bölge halleri ile bu sayıyı 11’e düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Kavurkacı, “Bir toptancı hal niteliğinden çok uzak, baraka düzeninde haller yapılmış. Her belde kendi halini kurmuş. Hem ekonomik değil, hem de buradaki binalar ömrünü tamamlamış. Başkanımız Menderes Türel’in talimatıyla bu halleri bölge halleri çatısı altında toplamaya devam edeceğiz. Üreticiyi ve tüccarları oldukça ilkel şartlarda hizmet veren derme çatma hallerden kurtaracağız. Kaş, Kumluca, Serik, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa’da da halleri birleştirerek, modern bölge halleri inşa edeceğiz. Proje çalışmalarımız sürüyor” dedi.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle