Hoşgeldiniz  

Deniz kirliliği tatbikatı

Semih Köken | 21 Ekim 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Deniz kirliliği tatbikatı

AKDENİZ bölgesinin önemli limanlarından Port Akdeniz, Seagull Martı Çevre Hizmetleri ve Akdeniz Akaryakıt’ın ortaklaşa düzenlediği geniş kapsamlı deniz kirliliği tatbikatı, başarıyla tamamlandı.

atbikatı Vali Münir Karaloğlu, Başsavcı Ramazan Solmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdür Vekili Cemalettin Şevli, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert ve bürokratlar izledi. Tatbikat öncesi protokole brifing verildi, temizlik çalışmalarında kullanılan teçhizat tanıtıldı.

Tatbikatta, risk değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan ve 1’nci seviye müdahale gerektiren olaylar göz önüne alınarak hazırlanan geniş kapsamlı senaryo ile ilgili personel, teçhizat ve sistemin yeterliliği başarıyla sınandı.

İki geminin çarpışması sonucu şamandıra bölgesine ve liman içine motorin döküldüğünü, bunun üzerine harekete geçen ekiplerin ilgili tüm kamu birimleriyle de koordineli hızla kirlenen bölgeye müdahale ederek, dökülen mazotu toplayıp, denizin başarıyla temizlemesinin canlandırıldığı tatbikatı, Vali Karaloğlu ve protokol, kendileri için hazırlanan tekne üzerinden izledi. Karada tanıtım ile başlayan tatbikat, Sıçan Adası mevkiindeki kazazede gemiden denize yayılan kirliliğin etrafını çevirme ve temizleme etapları ile sürdü.

Tatbikat sonrası izlenimlerini aktaran Vali Münir Karaloğlu, “Deniz bizim soframızdır. Nasıl soframızı muhafaza ediyorsak, soframız olan denizi de korumamız ve temiz tutmamız lazım. Biz ekmeğimizi denizden çıkartıyoruz. Deniz sadece turizm değil. Deniz, taşıma, hayat, su demek. Bulunduğumuz bölgede Akdeniz bölgesinde bütün insanlık tarihi boyunca yerleşim varsa deniz sayesinde var. Denizi soframız gibi görmemiz lazım” dedi.

Çevrenin korunmasına ve çevre temizliğine de dikkat çeken Karaloğlu şöyle konuştu:

“Antalya 640 kilometre sahili olan, denizden ekmeğini çıkaran bir şehir. Türkiye’nin en çok mavi bayraklı plajı olan bir şehri. Denizimizi korumamız lazım, her türlü atıktan kirlilikten korumamız önemli. Bugün burada icra ettiğimiz konu acil müdahale tatbikatı. Denizde herhangi bir kimyasal petrol ve türevleri noktasında bir kaza esnasında denize var olacak bir sızıntının nasıl temizleneceğine yönelik tatbikat yapıyoruz. Burada bir çok kuruluş var. Başta bakanlığımız var. Bütün kuruluşların ortak çalışması ile tatbikatı gerçekleştiriyoruz. İnşallah bir kaza ile karşılaşmayız, fakat olası bir kazada bölgeye yayılan kimyasalın, petrol ve petrol türevlerinin sahillere ve limanlara ulaşmadan olduğu bölgede absorbe edilmesi ve temizlenmesi ile ilgili bir tatbikat. İnşallah bir kaza ile karşılaşmayalım fakat karşılaşırsak da hazırlıklı olma adına gerçekleştirdiğimiz çalışma.”

AKDENIZ BOLGESININ ONEMLI LIMANLARINDAN PORT AKDENIZ, SEAGULL MARTI CEVRE HIZMETLERI VE AKDENIZ AKARYAKIT'IN ORTAKLASA DUZENLEDIGI GENIS KAPSAMLI DENIZ KIRLILIGI TATBIKATI, BASARIYLA TAMAMLANDI. TATBIKAT ONCESI PROTOKOL UYELERINE BRIFING VERILDI. (VALI MUNIR KARALOGLU) (fOTO:ANTALYA-DHA)

AKDENIZ BOLGESININ ONEMLI LIMANLARINDAN PORT AKDENIZ, SEAGULL MARTI CEVRE HIZMETLERI VE AKDENIZ AKARYAKIT'IN ORTAKLASA DUZENLEDIGI GENIS KAPSAMLI DENIZ KIRLILIGI TATBIKATI, BASARIYLA TAMAMLANDI. TATBIKAT ONCESI PROTOKOL UYELERINE BRIFING VERILDI. (VALI MUNIR KARALOGLU) (fOTO:ANTALYA-DHA)

AKDENIZ BOLGESININ ONEMLI LIMANLARINDAN PORT AKDENIZ, SEAGULL MARTI CEVRE HIZMETLERI VE AKDENIZ AKARYAKIT'IN ORTAKLASA DUZENLEDIGI GENIS KAPSAMLI DENIZ KIRLILIGI TATBIKATI, BASARIYLA TAMAMLANDI. TATBIKAT ONCESI PROTOKOL UYELERINE BRIFING VERILDI. (fOTO:ANTALYA-DHA)

AKDENIZ BOLGESININ ONEMLI LIMANLARINDAN PORT AKDENIZ, SEAGULL MARTI CEVRE HIZMETLERI VE AKDENIZ AKARYAKIT'IN ORTAKLASA DUZENLEDIGI GENIS KAPSAMLI DENIZ KIRLILIGI TATBIKATI, BASARIYLA TAMAMLANDI. (fOTO:ANTALYA-DHA)

AKDENIZ BOLGESININ ONEMLI LIMANLARINDAN PORT AKDENIZ, SEAGULL MARTI CEVRE HIZMETLERI VE AKDENIZ AKARYAKIT'IN ORTAKLASA DUZENLEDIGI GENIS KAPSAMLI DENIZ KIRLILIGI TATBIKATI, BASARIYLA TAMAMLANDI. TATBIKATI VALI MUNIR KARALOGLU, BASSAVCI RAMAZAN SOLMAZ, ULASTIRMA DENIZCILIK VE HABERLESME BAKANLIGI DENIZ TICARETI GENEL MUDUR VEKILI CEMALETTIN SEVLI, IL EMNIYET MUDURU CEMIL TONBUL, PORT AKDENIZ GENEL MUDURU OZGUR SERT VE BUROKRATLAR IZLEDI.(fOTO:ANTALYA-DHA)

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle