Hoşgeldiniz  

Da Vinci’nin makineleri Expo 2016’da

Semih Köken | 18 Mayıs 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Da Vinci’nin makineleri Expo 2016’da

TARİHTEKİ en büyük mucitlerden biri olan Leonardo Da Vinci’nin icatlarının yer aldığı ‘Leonarda Da Vinci’nin Dünyası’ isimli sergi Expo 2016 Antalya Kongre merkezinde ziyarete açıldı.

TARIHTEKI EN BUYUK MUCITLERDEN BIRI OLAN LEONARDO DA VINCI'NIN ICATLARININ YER ALDIGI 'LEONARDA DA VINCI'NIN DUNYASI' ISIMLI SERGI EXPO 2016 ANTALYA KONGRE MERKEZINDE ZIYARETE ACILDI. (FOTO:ANTALYA-DHA)
‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla 53 ülkenin katılımıyla açılan Expo 2016 Antalya, ziyaretçilerine botanik zenginliğin yanı sıra birbirinden farklı etkinliklere katılma imkânı da sunuyor. Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi’nde ziyarete açılan ‘Leonardo3: Leonardo da Vinci’nin Dünyası – Makineler’ sergisi ziyaretçilerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.

Ziyarete açılan sergide Leonardo da Vinci’nin uçuş, müzik, mimari ve mekanik üzerine 20 tasarımı yer alıyor. Başta İtalya olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesine de giden sergide ziyaretçiler ilk kez, Leonardo’nun en önemli el yazması olan Atlantik El Yazması’nın (Codex Atlanticus) sayfalarını birer birer çevirme fırsatı buluyor. Ziyaretçiler bu el yazmasına iki mega ekran üzerinden doğrudan erişim sağlayabiliyor.

BÜYÜK DÂHİNİN 20 TASARIMI SERGİLENİYOR

Sergide Fransa Kralı’nın huzurunda yürümesi ve ona zambak takdim etmesi için inşa edilen Mekanik Aslan’ın maketi de bulunuyor. Mekanik Aslan’ın 3 metrelik ilk gerçek boyutlu canlandırmasının yanı sıra Antalya’da sergilenen ‘Uçan İki Kişilik Bisiklet’in gösterimi de dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Büyük dâhinin tasarladığı viyola gibi ses çıkaran taşınabilir klavsen ve gerilebilir davulun yanı sıra Leonardo’nun uçma hayalinden yola çıkarak tasarladığı ‘Büyük uçurtma’, ‘mekanik yarasa’, ‘hava burgusu’nun maketleri de sergide yer alıyor.

Eşi benzeri görülmemiş hakiki bir 15. Yüzyıl robotu olma özelliği taşıyan ‘robot asker’in aslına uygun maketi serginin en dikkat çeken parçalarından biri. Çok Toplu Savaş Gemisi’nin maketi de yine Leonardo 3’e özgü olan bir diğer model.

‘Leonardo3: Leonardo’nun Dünyası – Makineler’ sergisi ziyareti eğlenceli hale getiren araç ve teknolojilerle, her yaştan çocuk ve yetişkinin Leonardo’nun eserlerini görüp anlamasını amaçlayan bir gösteri niteliğinde bir sergi.

SERGİNİN KÜRATÖRÜNDEN ÇOCUKLARA ÇAĞRI

Serginin küratörü Edoarda Zanon, Leonarda Da Vinci Sergisi ile Expo 2016 Antalya sergisinin ciddi ve büyük bir bağı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“İki sergi de çocuk teması üzerinde yoğunlaşıyor. Expo 2016 Antalya 30 Ekim’e kadar devam edecek. Leonardo Da Vinci sergisi de 15 Temmuz’a kadar burada olacak. Bu, özellikle çocuklar için önemli bir sergi. Çocuklar dikkatle kendi çevrelerine ve doğaya baktıkları zaman hepsi birer Leonardo Da Vinci olabilir çünkü Da Vinci’nin en büyük esin kaynağı doğanın kendisiydi. O, doğadan esinlendiği zaman bütün bu havacılıkla ilgili olan savaş makinaları da dahil şeyleri üretmeye başladı.”

‘Leonarda Da Vinci’nin Dünyası’ sergisinden çocukların yetişkinlerden daha çok fayda sağlayacağına dikkat çeken Zanon, interaktif bir sergi hazırladıklarını ifade ederek tasarımların önüne konulan bilgisayarlar sayesinde çocukların makinaların nasıl yapıldığını görebileceğini, aynı zamanda makinayı sanal olarak bozup tamir edebileceğini söyledi. Zanon, “Bu anlamda özellikle çocuklar Leonarda Da Vinci’yi çok daha yakından tanımış olacaklar” dedi.

‘Leonardo3: Leonardo da Vinci’nin Dünyası – Makineler’ sergisi Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi’nin birinci katında yer alan sergi odasında 15 Temmuz’a kadar 10.00-20.30 saatlerinde gezilebilecek.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle