Hoşgeldiniz  

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Antalya’da 41 projenin açılışını yaptı

Semih Köken | 22 Nisan 2016 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Antalya’da 41 projenin açılışını yaptı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Antalya’daki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Antalya ülkemizin göz bebeği olmanın yanında bir dünya şehridir. Dünyanın tüm renklerini, güzelliklerini, zenginliklerini Antalya’da görmek mümkündür. Antalya’yı bu konumuna uygun hizmetlerle buluşturmamız gerekiyor” dedi.

Bugün 841 milyon lira yatırım bedeli olan birçok eseri hizmete açtıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bunların başında raylı sistem geliyor. Antalyamızın uzun zamandır beklediği bir hizmetti. Bundan önceki yerel yönetim raylı sistemden anlamaz. O yapılan hizmeti bile durdurmanın gayreti içerisine girmişti. Bugün test açılışlarını özellikle başlatıyoruz. İnşallah sizler bir ay sonra binmeye başlayacaksınız. Sizlere bir ay sonra hizmet vermeye başlayacak ama bugün test için bizler kullanacağız, bizler bineceğiz ve EXPO’ya bugün inşallah bu raylı sistemle gideceğiz” diye konuştu.

Raylı sistemin yapımının rekor bir sürede tamamlandığını anlatan Erdoğan, bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı yapılan raylı sistem araçlarından ilk ikisini hizmete sunacaklarını belirtti.

‘BUNLARIN HAYALLERİ YETİŞEMEZ’

G 20 zirvesi ve Expo vesilesiyle kente kazandırılan bağlantı yolları ve köprülerle Antalya’yı yeniden şantiyeye dönmüş halde gördüğünü belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bütün bunlar modern şehircilik anlayışının ne olduğunu, bunları kimlerin başarabileceğini göstermesi bakımından çok önemli. Antalyalı da bunu iyi bildiği için gereğini ne yaptı, yerine getirdi. Antalya bir değişim, dönüşümü hamdolsun bizim iktidarımızda yakaladı. Antalya Büyükşehir Belediyemiz tarafından tamamlanan köprü, yol, çevre düzenlemesinin bugün açılışını yapıyoruz. Biraz sonra açılış törenine katılacağım Expo 2016 Antalya inşallah ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak.”

Antalya’ya yapılan yatırımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EXPO 2016 Antalya, inşallah ülkemizin ve şehrimizin tanıtımına çok önemli katkılar sağlayacak. Burası sadece bugün açılışı yapılıp kalmayacak ve şu anda bu açılış 6 ay ama ondan sonra süreklilik arz eden bir süreç başlayacak ve buradaki tüm birimler, bütün buradaki bahçeler süreklilik arz eder şekilde, Antalya’nın en büyük zenginliklerinden biri olarak yaşamını sürdürecek. Burada adeta çevreciliğin merkezi oluşuyor. Bunun yanında çeşitli ülkelerin buralarda yerel mimarisinden örnekler var, aynı şekilde ülkemizin, bütün bunlarla beraber hamdolsun EXPO böylece, Türkiye’nin dünyaya tanıtımında farklı bir fonksiyon icra edecek.”

Etkinlik çerçevesinde 8 milyon ziyaretçinin beklendiğini ve bu etkinlik alanında iç ve dış mekan bahçeleri bulunacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin en büyük kongre merkezi EXPO’da oluyor, 6 bin 300 kişilik bir kongre merkeziyle Antalya yeni bir zenginliğe, modern bir kongre merkeziyle adım atıyor. Bunu niye diğerleri yapamadı? Neden? Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere bunların hayalleri dahi ulaşamaz” diye konuştu.

ALLAH’IN İZNİYLE OLİMPİYATLARI ALACAĞIZ

Erdoğan, EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisinde 100 metrelik EXPO kulesinin, biyoçeşitlilik müzesinin, bilim ve teknoloji merkezinin, Osmanlı bahçesi ve restoranlar gibi pek çok bölümlerin yer aldığını söyledi.

EXPO alanının 120 ayrı türde, 25 bin ağaç, 600 bin metrekare yeşil alan, 5 milyon çiçek, 150 bin çalıyla çok güzel bir görünüme kavuşturulduğunu belirten Erdoğan, olimpiyatlar ve Dünya Kupası’ndan sonraki en önemli uluslararası etkinlik olan EXPO’nun 4 farklı türünün bulunduğunu ifade etti.

İzmir’i, dünya EXPO’su için aday gösterdiklerini ve sonuç alamadıklarını anımsatan Erdoğan, olimpiyatlarda da defalarca talip olunmasına rağmen netice elde edilemediğini belirtti.

Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet vurgusu yapan Erdoğan, “Öyle paralel devlet… Böyle bir şey yok. Tek devletimiz var bizim, tek devlet o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Böyle yürüdük, böyle yürüyoruz, böyle yürüyeceğiz. Şundan emin olmamız lazım. Türkiye, Allah’ın izniyle er geç olimpiyatları da alacak, dünya EXPO’sunu da alacak, hiç endişeniz olmasın. Bugün olmazsa yarın ama bir gün mutlaka çok büyük organizasyonlar bizim ülkemize gelecektir. Bu konuda karşılaştığımız engellerin asıl sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Açık söylüyorum bu sebepler siyasidir, yeterlilik değildir, siyasidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye hedefinin diğer pek çok kazanım yanında, bu tür sorunların üstesinden gelme imkanı da sağlayacağını vurguladı.

‘GİRECEK OLAN PARA 1.8 MİLYAR LİRA’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 52 ülkenin, 6 uluslararası kuruluşun, ikisi resmi olmayan katılımcısının bulunduğu Antalya EXPO’su sayesinde şehre alt ve üst yapı yatırımlarıyla söz konusu organizasyonla girecek olan paranın 1,8 milyar lira olduğunu açıkladı. Erdoğan, Antalya’nın son 13 yılda kavuştuğu hizmetlerle adeta çehresinin değiştiğini, ulaşım altyapısı için 4,3 milyar lira yatırım yapıldığı bilgisini verdi.

Şehrin sahilden, Orta Anadolu’daki şehirlerine, hatta İstanbul’a kadar bağlanacağına işaret eden Erdoğan, “2020 yılına kadar bu hedefler gerçekleşecek. Bugüne kadar yaptıklarımız ve halen üzerinde çalıştığımız projelerle 2023 Türkiye’si Antalya’da çok daha farklı olacak” dedi.

‘BOĞULAN SADECE GEMİDEKİ MÜLTECİLER DEĞİL’

Akdeniz’in sürekli insani dramlarla gündeme gelmesinden üzüntü duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sığınmacılar konusunda batının tutumunu eleştirerek, şöyle konuştu:

“Bugün bizler burada, Antalya’da bir araya gelirken medeniyetlerin beşiği Akdeniz Havzası’nın önemli bir bölümü siyasi, ekonomik ve sosyal krizlerle boğuşuyor. Dünyanın bütün renklerini, güzelliklerini içinde barındıran; barışın, paylaşmanın ve dayanışmanın adı olan Akdeniz’in sürekli insani dramlarla gündeme gelmesinden üzüntü duyuyorum. Orada o yavruların denizde boğulması bizleri kahrediyor. Biz buna üzülüyoruz. Ama batının burada endişesi, bir derdi var mı? Yok. Sahil Güvenlik botlarımızla bunları kurtardık. Diğerleri ise botları şişleyerek batırdılar ve o insanların çocuk, kadın, anne, baba ölümüne neden oldular. Burada boğulan sadece gemideki mülteciler değil, onlarla birlikte tüm insanlıktır. Asıl önemli olan bu. Şüphesiz bu acı manzara hepimizin yüreklerini dağlıyor. Vicdanımızda derin yaralar açıyor. Türkiye bu çalkantının ortasında hem kendi vatandaşları hem de bölgedeki tüm ihtiyaç sahipleri için güvenli bir liman halindedir.”

‘DİPLOMATİK AYAK OYUNLARIYLA HAREKETE GEÇENLER HEZİMETE UĞRADI’

Suriye ve Irak’ta yaşananların bir hedefinin de Türkiye’nin istikrarı ve kazanımları olduğunu savunan Erdoğan, bu durumu kimsenin inkar edemeyeceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatta Rusya’nın sınırlarımızı ihlalini cümle alemin kabul ettiği bir uçağının düşürülmesini bahane ederek ülkemize karşı gösterdiği sert reaksiyonun gerisinde de aynı sebep vardır. Ülkemizde mutlu bir şekilde tatillerini yapan Rus turistler de ülkemizden giden tarım ve sanayi ürünleriyle hayatları kolaylaşan Rus vatandaşları da işte bu hoyrat siyasetin aslında kurbanlarıdır. Avrupa Parlamentosu’nda ülkemize karşı giderek sertleşen ifadelerin, kararların gerisinde de aynı karın ağrısı olduğunu biliyorum. Sandılar ki Türkiye üst üste yaşadığı bu toplumsal ve siyasi sorunların altında kalır ve yerle yeksan olur. Çünkü 1990’lı yıllarda 2000’li yılların başında hep böyle yaptılar ve hedeflerine ulaştılar. İşler umdukları gibi gitmedi. Çünkü Türkiye, eski Türkiye değil. Arkası boş tehditlerle, diplomatik ayak oyunlarıyla istikrarı bozulacak bir Türkiye hayaliyle harekete geçenler hezimete uğradılar.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle