Hoşgeldiniz  

Çölyak hastaları için özel mutfak

Semih Köken | 22 Ağustos 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Çölyak hastaları için özel mutfak

MURATPAŞA Belediyesi bünyesinde açılan Engelsiz Kafe’de, çölyak hastaları için glütensiz yemek hazırlanıyor.

Muratpaşa Belediyesi’nin, Adalya Vakfı’yla birlikte Şirinyalı Mahallesi’nde engellilerin yanı sıra diğer vatandaşların da yararlanması için açtığı ‘Engelsiz Kafe’de Antalya’nın ilk glütensiz mutfağı açıldı. Çölyak hastalarına yönelik mutfağın açılışına Belediye Başkanı Ümit Uysal’la birlikte, Batı Akdeniz Çölyak Derneği Başkanı Fulya Uranlı, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, belediye meclis üyeleri ve CHP’li ilçe başkanları katıldı.

DOWN SENDROMLU YEĞENİYLE TEŞEKKÜR ETTİ

Açılış öncesi Batı Akdeniz Çölyak Derneği Başkanı Uranlı, Engelsiz Kafe’den çektiği siyah beyaz portre, manzara fotoğraflarıyla sosyal medyada bilinir hale getiren down sendromlu yeğeni Mustafa Uranlı’yla birlikte Başkan Uysal’a plaket takdim etti. Dernek Başkanı Uranlı, “Engellerin kaldırıldığı bu güzel mekanda glütensiz mutfak açılışıyla bizleri de fark ettiğiniz teşekkür ederim” dedi.

‘YAPTIĞIMIZ İŞİ HEPİMİZİN’

Belediye Başkanı Ümit Uysal ise Engelsiz Kafe’de oluşturulan glütensiz mutfağın küçük bir büfe gibi görünmesine rağmen Antalya’da başka benzerinin olmadığını söyledi. Çölyak hastalarının sosyal hayattaki en büyük sıkıntısının ev dışında, gittiği herhangi bir yerde yiyebilecekleri bir şeyler bulamamak olduğuna dikkati çeken Uysal, “Bu açıdan son derece önemli bir işi Engelsiz Kafe’de hayata geçiriyoruz. Evet, riskleri var. Ancak şu ana kadar yaptığımız her şeyi dayanışma içinde, hassas ve titiz bir çalışmayla hayata geçirdik. Biz yerel yönetim olduğumuza göre yaptığımız işi hepimizindir. Bu işi de yine aynı anlayışla, çölyaklı komşularımızla dayanışma içinde ilerletmekte kararlıyız ve sonucunda çölyaklı komşularımızın hayatı bir zerre daha kolaylaştığını görürüz” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle