Hoşgeldiniz  

CİHAN CİHANGİR YAZDI GATAB İŞSİZLERİ

SEMİH KÖKEN | 07 Mayıs 2014 | Ekonomi, Gündem, Oteller, Yaşam, Yazarlar


SEMİH KÖKEN
kemerhaber@hotmail.com

Yeni büyük şehir yasası ile yeniden şekillenen yerel yönetimler.Faydaları ve sıkıntıları beraber getirdi. İlçemizde varlığı ve yokluğu hep tartışılan GATAB 30 mart yerel seçimleriyle birlikte tarihin tozlu raflardaki yerini aldı.
Çok değil daha 1 yıl önce AKP genel başkan yardımcısı Antalya milletvekili sıfatı ile GATAB’a hizmet ofisleri açılışı yapan ve yaptığı konuşma ile hizmetin vatandaşın ayağına geldiğini müjdeleyen kim idi ? Tabiiki şu anki Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL. Sayın başkan AKP nin Kemer seçim koordinasyon merkezi açılışında yaptığı konuşma ile de GATAB hizmetlerini övmüş ve GATAB başkanına takdirlerini iletmişti. Aynı zamanda bu kurumun kapanmayacağını söylemişti.
Bir siyasetci olarak Menderes başkana bu sözünü hatırlatsak alacağımız cevap tahminen kapanmadığı,sadece isim değişikliği olduğu ve daha güçlü merkezi hizmet olacağı yönünde olacaktır. Ancak arkası arkasına kapanan GATAB hizmet ofislerinden Aslanbucak Hizmet ofisininde 05.05.2014 günü boşaltıldığını izledik. Çalışanlar üzüntülü,çalışanlar hüzünlü,bir çok insan işsiz kalmış. Bir çok aile aşsız kalmış. Eline telefon alan Yusuf Başkana ulaşmaya çalışıyor.Tam sezon başında kadrolu olmayıp sözleşme ile veya taşeron firma aracılığı ile GATAB üniforması altında çalışan onlarca insan şaşkın ve işsiz.
Kadrolu olanlar veya sözleşmesi devam edenler ise şanslı. ASAT onları mutlaka bir yerlere yerleştirecektir. Seçimden hemen sonra dillendirilen GATAB ,ASAT’a bağlanacak Kemer bölgesi Yusuf URAS’ın sorumluluğuna verilecek ve hizmetler aynen devam edecek senaryosunun uygun bir senaryo olmadığı ve böyle olmayacağı malumun ilanı gibi bir durum olarak karşımızda.
Kulislerde konuşulanlara göre GATAB’ın olağandan çok fazla borçlu olduğu,personel ve SGK ödemelerinde sıkıntılar olduğu bu yüzden büyük şehir yönetiminin bu birimin borç ve ek mali yük getirmekten başka bir fayda sağlamayacağını düşündüğü söylenmekte.Yine GATAB’ın işlettiği arıtma tesislerinin otomasyona geçirileceği bu sayede işletme ve arıtma maliyetinin düşürüleceği ,perso nel den tasarruf edileceği yönünde duyumlarda piyasada dolaşıyor.
Bu durumda Büyük şehir Başkanlığının GATAB’ta çalışan insanların ne olacağı ve nasıl istihdam edileceği yönünde bir çalışmadan ziyade ,ASAT’ın bölgede nasıl verimli ve ekonomik iş üreteceği üzerinde çalışacağı mantığa yakın gözüküyor.
Böylece gerek hizmet ofisleri açılışında,gerekse seçim ofisleri açılışında Zamanın Tekirova ve GATAB başkanı Yusuf Ürastan övgü ile söz edip elini kaldıran Menderes TÜREL başkanın bu ofisleri kendi eli ile kapatmak zorunda kalacağını kimse duysa inanmazdı herhalde.
Ama bu siyaset hesaplar her zaman değişiyor ve güncelleniyor.Şimdi şartlar ve konjektür böyle gerektirir,daha sonra farklı şeyler olabilir. Ama şahsen bir husus var ki oda şu,Siyaset hayatında ilk defa yenilen Yusuf ÜRAS boş durmayacaktır.

AKP de herhalde 12 yıllık başkanını unutacak kadar vefasız olamaz. Bekleyip görelim GATAB işsizleri, işi ASAT’tamı bulacak yoksa MHP li Kemer belediyesinde mi.?
Ama aslında kimse endişe etmesin.İşsiz kaldım diye üzülmesin Rızkı veren Allah tır ve yeni iş kapıları açılacaktır.7433_100358499989518_7214925_n

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle