Hoşgeldiniz  

Çevrecilerden ’80’inci Madde’ eylemi

Semih Köken | 22 Ekim 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Çevrecilerden ’80’inci Madde’ eylemi

BAKANLAR Kurulu’na, her türlü altyapı yatırımı için, ‘izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tescil’ yetkisi veren, 6 bin 745 sayılı yasanın 80’inci maddesi, Antalya’da protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan sivil toplum örgütü üyeleri ve temsilcileri, Olağanüstü Hal (OHAL) ilanının ardından çıkartılan 6 bin 745 sayılı yasanın 80’inci maddesini değiştirilmesini istedi. 80’inci maddenin doğadaki canlıların yaşamını koruman adına hukuki mücadele yürütülmesi için var olan yasal hakları ortadan kaldırdığını belirten çevreciler, maddenin doğayı talan etmek isteyen şirketlerin önünü açtığını iddia etti.

Grup adına basına açıklama yapan Alakır Nehri Kardeşliği üyesi Tuğba Günal, “Yıllardır HES’lere, termik santrallere, nükleer santrallere, yaşamı yok eden tüm politikalara, tüm rant projelerine karşı durduk. Var gücümüzle direndik. Direnenlere destek verdik. Hukuksal ve toplumsal mücadelemizde tüm engellemelere rağmen vazgeçmedik” dedi.

Günal, şunları söyledi:

“80’inci maddeyle ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılama, arz güvenliği sağlama, dışa bağımlılığını azaltma, teknolojik dönüşümünü sağlama gibi milli değerler gerekçe gösterilerek, hukuksuzluk meşrulaştırılacak, talan stratejik yatırım adıyla put haline getirilecektir. Kıra, kente ve canlı yaşamına telafisi imkansız ekolojik yıkımlar getirecek olan, plan ve şehircilik ilkelerine aykırı projelere ruhsatsız imar izinsiz ÇED’siz ve yargı yolu önden kapatılmış olarak başlanabilecektir. Bizler doğa, hayvan ve kent örgütleri, duyarlı hukukçu ve siyasetçiler, yaşam savunucuları, kısacası yaşamın ta kendisi olarak yaşanabilir bir dünya için toprağı, suyu, havayı, çıkarsız bir şekilde doğayı savunuyoruz.”

Basın açıklamasının ardından üzerinde ‘Yaşamı Savunuyoruz, Madde 80 İstemiyoruz. Madde 80 Doğaya Darbedir. Kamu Yararı Yalan Madde 80 Talan” yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, slogan atarak dağıldı.

BAKANLAR KURULU'NA, HER TURLU ALTYAPI YATIRIMI ICIN, 'IZIN, TAHSIS, RUHSAT, LISANS VE TESCIL' YETKISI VEREN, 6 BIN 745 SAYILI YASANIN 80'INCI MADDESI, ANTALYA'DA PROTESTO EDILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) –

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle