Hoşgeldiniz  

Cenk Devrim Ulusoy: Rekoru Kıracağım

SEMİH KÖKEN | 22 Haziran 2015 | Gündem, Kemer Güncel A- A+

Geçen cumartesi günü kendisine ait 81 metrelik rekoru 120 metreye çıkarmak için yaptığı serbest dalış sonrası sığ su bayılması yaşayan milli sporcu Cenk Devrim Ulusoy, hastanedeki tedavisinin ardından Kemer Belediyesi’nde düzenlediği basın toplantısında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, menajeri Özgür Alkaya ve yönetmen Deniz Çöp’ün de katıldığı toplantıda konuşan Ulusoy, rekor çalışmalarının 5.5 aydır sürdüğünü söyledi.

‘İLK NEFESİ ALDIM, İPİ TUTAMADIM’

Çalışmalarında yaklaşık 1 aydır her gün 110 metre seviyesine indiğini ve iki kez 117 metreyi gördüğünü belirten Cenk Devrim Ulusoy, şunları anlattı:

“Bu 110 metre üstü çalışmalarda vücut belli oranlarda yorgun olabiliyor. Ama alışkın olduğu için vücut bir tepki vermiyor. 117 yaparken 120’yi yapmak açıkçası daha kolay. 117 ile 120 metre arasında basınç şiddetinde çok fazla bir değişiklilik olmuyor. Fakat iple ilgili bir teknik sorun var muhakkak. Bununla ilgili olarak yurtdışı hakemlerimiz ve artı benim kulübüm olan ODTÜ ilgili incelemelere başladı. Teknik bir problem var ve bu teknik problemle alakalı saatlerin de yazdığı gibi bir saat 124.1, diğer saat ise 125.1’i gösteriyor. O derinliğe ben indim, yani bırakmadım asansörü. Yukarı çıktığımda ilk nefesi aldım, fakat ipi tutamadım. İpi tutsaydım birçok dünya şampiyonluğunu bu şekilde kazandım. Yani bunu da çevirebilirim diye gördüm.”

‘NEFES BOŞALTMASI YAPTIM’

120 metreden sonraki her 1 metrede, vücudun her santimetrekaresinin de 13 kilogram daha basınca maruz kaldığını vurgulayan Cenk Devrim Ulusoy, “Vücudum maalesef o rakamlara adaptasyonlu değildi. Yani burada teknik bir problem var. İpin esnemesinden kaynaklanabilir ama olmayabilir de bununla ilgili bir şey diyemiyorum, bu araştırılıyor. Fakat asansör maksimum deniz derinliği olan 125.1 metreye gitmiştir ve ben bu makinede kaldım. Yukarıya da aynı şekilde çıktım. Son 1 metrede bir nefes boşaltması yaptım. En sonunda yukarı çıktığımda da ipi yakalayamadım. Yani ikinci nefesimi maalesef alamadım. Bununla birlikte olağan bir şey olan sığ su bayılması dediğimiz son 5 metrede gerçekleşen olayı yaşadık” diye konuştu.

‘VÜCUDUM ŞU AN HASARLI’

Hastanede çekilen MR’da akciğerlerinde kan pıhtılaşması görüldüğünü kaydeden Cenk Devrim Ulusoy, kanındaki oksijen oranının yüzde 62 seviyelerinde olduğunu ve bunun da ciddi şekilde hızlı yorgunluk verdiğini belirtti. Yaklaşık 2- 3 hafta daha dalış yapamayacağına dikkati çeken Ulusoy, şöyle dedi:

“Vücudu toparlamam gerekiyor. Yani hasarlı şu anda vücudum. Ama toparladıktan sonra da kaldığımız yerden devam edeceğiz. Zaten bizim hedefimiz 120 metreydi. 125’i de gördük öyle ya da böyle. 120 metrelik bu rekoru kırdığımı biliyorum. Fakat bunun onaylanması için tekrardan 1.5- 2 aylık bir süre geçecek. En fazla 3 ay sonra sizin karşınıza gerçekten 120.0 olarak yapıp geleceğim.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle