Hoşgeldiniz  

Çavuşoğlu: Dilleri dönüyorsa onlar da ‘Bismillah’ desin

Semih Köken | 25 Eylül 2015 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset A- A+

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Haydi Bismillah’ adlı seçim şarkısını YSK’nın yasaklamasıyla ilgili, “Allah’ın kelamı ile işe başlamanın Cumhuriyet Halk Partisi’ne niye zararı var, neden korkuyorlar? Eğer dilleri dönüyorsa onlar da desinler” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, partisinin Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı. Partililerle bayramlaşan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 4 yıldır Suriye ve Iraklı mültecilere ayrım yapmaksızın kapılarını açtığını söyledi. Bugüne kadar mültecilere 6.5 milyar dolar harcama yapıldığını aktaran Mevlüt Çavuşoğlu, her türlü imkanlarının karşılanmaya çalışıldığını anlattı. Çavuşoğlu, “Ama Avrupalıları görüyorsunuz, bugüne kadar 230 bin civarında ancak mülteci almışlar. Bizde 2 milyon mülteci var. Şimdi 100 bin, 200 bin mülteci gelecek diye tir tir titriyorlar. Biz onlara zamanında ‘Gelin bu gözyaşını, kanı, zulmü beraber bitirelim ki bu insanlar evlerini terk etmesin’ dedik” dedi.

‘TERÖRİSTLERİ ÜLKEMİZDEN TEMİZLEYECEĞİZ’

Ülkede yaşanan terör olaylarına değinen Mevlüt Çavuşoğlu, teröre karşı amansız mücadele verildiğini kaydetti. Çavuşoğlu, “İnşallah ülkemizde terör sona erer, sona ermesi de gerekiyor. Amansız bir mücadele veriyoruz. Bizim iyi niyetimizi suistimal ettiler. Bizim ‘terör bitsin’ diye samimi girişimlerimizi maalesef suistimal ederek tam tersi faaliyetlerde bulundular. Ama artık bizim onların verdiği sözlere inanmamız mümkün değil. Silahı bıraktıklarını, silahı gömdüklerini, terörü terk ettiklerini, bıraktıklarını görmemiz lazım, inanmamız lazım. Ya onlar silahı bırakacak, silahı gömecek, ya biz sonuna kadar mücadelemizi yapacağız. Terörü ve teröristleri ülkemizden temizleyeceğiz” diye konuştu.

‘KÜRTLERİ İSLAM DİNİNDEN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Kürt vatandaşların da gerçeği görmeye başladığına dikkati çeken Mevlüt Çavuşoğlu, “Kürt vatandaşlarımıza baktığınız zaman muhafazakar ve dindar. Bugün zaten Güneydoğu’da oynanan en büyük oyun da bu. Onları İslam dininden ve muhafazakarlıktan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Bunun da baş aktörü PKK terör örgütüdür. Ama Kürt vatandaşlarımız da gerçeği görmeye başladılar ve onlar da PKK’nın gerçek yüzünü bir kere daha gördüler. Operasyonlara aralık vermeden devam ettirmemizi istiyorlar” şeklinde konuştu.

‘HER İŞİMİZE BESMELEYLE BAŞLIYORUZ’

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘Haydi Bismillah’ adlı seçim şarkısını yasaklamasına ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP’nin besmeleyle bir işe başlamaktan neden korktuğuna anlam vermediklerini söyledi. Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Şu andaki partinin çok değişik gruplardan oluştuğunu biliyoruz, hem mecliste hem de parti yapısında. Ama hiç kimse hiçbir müslümanı ve bizi ‘haydi bismillah’ demesinden alıkoyamaz. Biz her işimize ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diye başlıyoruz. Bu seçime de ‘haydi bismillah’ dedik. Allah’ın kelamı ile işe başlamanın Cumhuriyet Halk Partisi’ne niye zararı var, neden korkuyorlar? Onlar da desinler. Eğer dilleri dönüyorsa onlar da desinler, vardır mutlaka dilleri dönen. Genellemek istemiyorum, ‘onlar dinsiz ya da inançsız’ demek istemiyorum, yanlış anlamasınlar. Onlar da desin, başkaları da desin, bu bizim tekelimizde olan bir şey değil ki. Her müslümanın her gün söylediği, kaç kere kullandığı bir kelam.”

‘İKİSİ DE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR’

ABD’nin YPG’yle ilgili açıklamalarına ilişkin soru üzerine ise Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Maalesef terör örgütleri arasında ciddi bir ayrım yapılıyor. Yani radikal, ya da onların tabiriyle İslamist, ya da seküler olan teröristler. DEAŞ’la mücadele eden, etmeyen terör örgütleri. Şimdi iki terör örgütü bölgede güç için savaşıyorsa ikisinden birisi daha iyi diyemezsiniz. İkisi de terör örgütüdür. İkisi de lanetlidir. İkisi de yok edilmesi gerekiyor. Şimdi DEAŞ’la mücadele ediyor, savaşıyor diye başka bir terör örgütünü meşru görmek çok ciddi bir hatadır. Bunu da maalesef batılı dostlarımız yapıyorlar. Zaten terörün bugün dünyada başarılı olmasının ve giderek güçlenmesinin sebebi de budur. Altında da bu yatıyor. Terörün her türlüsüyle kararlı bir şekilde mücadele etme konusunda büyük bir eksiklik var. Terörün tanımıyla ilgili de ciddi bir eksiklik var. Uluslararası kabul edilmiş bir tanım. İşte o tanımın olmaması o eksikliğin sonucunda da PYD ile ilgili değişik görüşler var.”

ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET

AKParti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Manavgat’ın ardından geçtiği Serik İlçesi’nde Töngüşlü Mahallesi Merkez Camii’nde cuma namazı kıldı. Çıkışta vatandaşlarla bayramlaşan Çavuşoğlu, Mardin’in Midyat İlçesi’nde BOTAŞ petrol boru hattının geçtiği güzergahta, 2 Ağustos’ta PKK’lı teröristlerin yola döşediği el yapımı patlayıcıyı askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirmesi sonucu şehit olan jandarma komando er Barış Akkabak’ın Kozan Mahallesi’nde oturan dedesi Ramazan ve anneannesi Havva Akkabak’ı ziyaret etti. Dede ve anneannenin elini öpen Çavuşoğlu, Ramazan Akkabak’ın gözünün durumunu sordu. Ramazan Akkabak, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiğini belirtirken, heyetin vereceği rapor doğrultusunda sol gözünün tedavisinin yapılacağını, sağ gözünden de katarakt ameliyatı olacağını anlattı. Anneanne Havva Akkabak ise Çavuşoğlu’ndan, şehidin dayısı Şaban Akkabak ile kardeşi Veli Demir’e iş istedi. Çavuşoğlu, “Devlet şehit yakınlarından en az iki kişiyi işe alıyor. Devletimiz kanun çıkardı. Bayramdan sonra onlara iş olanağını sağlarız” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu daha sonra AK Parti İlçe Teşkilatı’nda partililerle bayramlaştı.

‘YA BİSMİLLAH DEMEYİ TAVSİYE EDERİZ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili adayı Mevlüt Çavuşoğlu, partisinin seçim şarkısının CHP’nin başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu’nca yasaklanmasını “Kimse de bizi ‘Ya Bsmillah’ demekten durduramaz, alıkoyamaz. Onlar demesinler. Tavsiye ederiz, onlar da söylesinler. Biz onlardan rahatsız olmayız. Keşke söyleseler, inşallah söylerler” sözleriyle değerlendirdi.

AK Parti Antalya İl Başkanlığı’nda bayramlaşma Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu’yla birlikte İl Başkanı Rıza Sümer, milletvekilleri Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç, Sena Nur Çelik, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Bahattin Bayraktar’la birlikte partili belediye başkanları ve milletvekili adaylarının katılımıyla gerçekleşti. İl Başkanlığında gerçekleşen bayramlaşmada protokol güneş altında kalınca çareyi AK Parti şapkalarıyla korunmakta buldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sinevizyona yansıtılan tebrikiyle başlayan bayramlaşma İl Başkanı Sümer Türkiye’nin bir ateş çemberinden geçtiğini kaos ve iç savaşa sürüklenmek istediğini belirterek buna AK Parti olarak izin vermeyeceklerin söyledi. Partisinin 7 Haziran seçimlerini 19 ilçenin 16’sında birinci tamamladığını, Türkiye’de Ak Parti’nin aldığı oy oranına göre makası 10- 12 puan makas yüzde 5’e kadar daralttıklarını belirterek, “Takım kaptanımız, Antalya’nın evladının Mevlüt Çavuşoğlu’nun kaptanlığında 1 Kasım’da tarihi bir zafere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Bayramlaşmada konuşan Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu, Türkiye’nin bugüne kadar bir çok sınavdan geçtiğini ve her sınavdan daha da güçlenerek çıktığını söyledi. Çavuşoğlu, “Terörse, terörle de sonuna kadar mücadele edeceğiz, bitireceğiz. Ya onlar silahlarını betona gömecek ya da biz temizleyeceğiz. Bugün kararlıkla Türkiye’nin her yerinde, terörün olduğu şehirlerde güvenlik güçlerimiz kararlı bir şekilde operasyonları devam ettiriyor” diye konuştu.

Bu ortam içinde AK Parti’nin tüm kadrolarıyla 1 Kasım seçimlerine hazır olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Çavuşoğlu, “Her seçimde Antalya’da başarılı olduk. 7 Haziran seçimlerinde de çalıştık yeni başarılı olduk. Ama bu başarı bizi tatmin etmedi. Hepimiz dedik ki ‘Daha fazla çalışsaydık 1 fazla, 2 fazla milletvekili çıkarsaydık’ dedik. Şimdi fırsat geldiö dedi. İlk günkü aşkla ‘Ya Bismillah’ diyerek 1 Kasım için çalışmalara başladıklarını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Birileri undan rahatsız oldu. Olsunlar. Birileri bir işe ‘Ya Bismillah’ diyerek başlamamızdan rahatsız oldu. Bundan huzursuz oldular. Neden korkuyorsunuz? Besmeleden mi korkuyorsunuz yoksa Ak Parti’den, Ak Parti kadrolarından mı korkuyorsunuz? Biz sadece seçim zamanı değil, bu seçim öncesi de 1 Kasım’a kadar ‘Ya bismillah’ diyeceğiz. Kimse de bizi ‘Ya Bismillah’ demekten durduramaz, alıkoyamaz. Onlar demesinler. Ama onlar da diyebilirler. Kimsenin tekelinde değil. Her Müslüman her inanan söyleyebilir. Tavsiye ederiz, onlar da söylesinler. Biz onlardan rahatsız olmayız. Keşke söyleseler, inşallah söylerler.”99acc6f2f11e9814ccfa518021945d26 2d41ca5b1450d8a6e4aa377376e0dd3e 29e31ab89009a2dcede29427423df89d 711fbc795f2bf3f896e89cf4eab8cc14 94d5c0152f2a59734c87d45b93fd12d5 76a0e69e3a0eaf9fa3e5d6eb8013ede1 563eecb48795c583bbf44419ae74c581 e72fd4d9b759c2bce7c846487a2ef264 b7b37a665f48dafc5079afe1d3944a8c b9969692ef4cb1fcb43b281acea2afbf 9bf56d4cecde891f1df0465457e4618a 4ed8ecce1e53337acb19b79329bf135c

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle