Hoşgeldiniz  

Büyükeşhir’den darbe konulu seminer

Semih Köken | 22 Ağustos 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Büyükeşhir’den darbe konulu seminer

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, ‘Travmatik Olayların ‘Darbenin Çocuk ve Aile Üzerindeki Etkisi’ konulu seminer düzenlendi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi tarafından, düzenlenen ‘Travmatik Olayların ‘Darbenin’ Çocuk ve Aile Üzerindeki Etkisi’ konulu bir seminere Aile Danışmanı Uzman Psikolog Gülnihal Öcal ve Çocuk Gelişim Uzmanı Sema Ünlü İnci konuşmacı olarak katıldı.

GENÇLER GELECEK PLANI YAPAMIYOR

Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde konuşan Uzman Psikolog Gülnihal Öcal, bir travma çeşidi olan terörizm ve terörizmin bireyler ve toplum üzerindeki etkilerine değindi. Travmatik olaylarla baş etme yöntemleri üzerinde duran Öcal, travmayı, ‘Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içerisinde bırakan, çaresizlik hissi uyandıran ve çoğu kez olağandışı ve beklenmedik anlarda bireylerin karşılaştığı etki ve olaylar’ olarak tanımladı. Gülnihal Öcal, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içinde gruplaşmış, örgütlenmiş belli başlı terör örgütü üyelerinin böyle bir darbe girişiminde bulunmasının toplum üzerindeki travmatik etkiyi arttırdığını belirtti.

ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA BİLGİLENDİRİN

Çocuk Gelişim Uzmanı Sema Ünlü İnci ise travmatik olayların çocuklar üzerindeki etkisini katılımcılarla paylaştı. “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gelişen olağandışı koşullar hem yetişkinler hem de çocuklarımız üzerinde travmatik bir yaşantı oluşturdu” diyen İnci, bu süreçte çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal gelişimlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için yetişkin desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Çocukların ‘darbe nedir, terör nedir, savaş nedir’ gibi sorular sormasının normal olduğunun altını çizen İnci, “Her ne kadar zor da olsa hiçbir şey olmamış gibi davranmak yerine çocuklarımızla bu konular hakkında konuşmak ve onları bilgilendirmek gerekiyor. Ayrıca olayların sonunda da olabildiğince günlük yaşam rutinine dönülmesi gerekir bu da çocuğun kendini güvende hissetmesi için çok büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle