Hoşgeldiniz  

BUDAK TURİZM KRİZİNE SÖZLÜ YANIT İSTEDİ

Semih Köken | 23 Aralık 2015 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Turizm, Yaşam A- A+

 

-“TURİZM KRİZİ İLE İLGİLİ ÖNLEME İLİŞKİN BİR ADIM YOK”

-“ANTALYA İÇİN ÖZEL ÖNLEM ALINACAK MI? ÖZEL BÜTÇE AYRILACAK MI?”

 

 

            CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizm krizi ile ilgili Hükümet’in etkin önlemler alacağına ilişkin somut bir adımın ortada olmadığını belirtirken, Kültür ve Turizm Bakanı’na sözlü yanıtlaması için  “Antalya için özel önlem alınacak mı? Turizm için özel bütçe ayrılacak mı” diye sordu.

 

            CHP’li Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın, TBMM Genel Kurulu’nda sözlü olarak yanıtlaması istemiyle bir önerge verdi. Antalya turizminde Rusya’da yaşanan ekonomik krizin etkisiyle 2015 yılında ciddi bir gerileme olduğuna dikkat çeken Budak, uçak krizi ile birlikte 2016 ve daha sonraki yıllar için Türkiye’nin etkin önlemler geliştirmesi gerekliliğinin gündeme geldiğini vurguladı. Hükümetin etkili adım atacağına ilişkin somut bir adımın görülmediğini belirten Budak, “Antalya’da 2015 yılında ciddi bir gerileme var. Uçak krizi ile birlikte 2016 ve daha sonraki yıllar için Türkiye’nin etkin önlemler geliştirmesi gerekliliği doğmuştur. Ancak aradan geçen sürede, krizle ilgili aktif adımlar atılacağına ilişkin ipuçları ortada yoktur” dedi.

ÖZEL ÖDENEK

Rusya kaynaklı turizm kayıpları ile ilgili hangi çalışmalar yürütüldüğü ve hangi sonuçlara ulaşıldığı konusunda bilgi isteyen Budak, ayrıca Antalya için özel bir önlem olup olmadığını gündeme taşıdı. Budak,  Bakan Ünal’a, sözlü olarak yanıtlanmak üzere, “Rusya krizi nedeniyle Antalya’da ciddi bir etkilenme olduğuna göre, geleceğe dönük Antalya için özel önlemler alınacak mıdır? Rusya dışında 20’yi aşkın ülkeden kayıp olduğuna göre, Türkiye’nin imaj sorunu ile ilgili etkili bir adım atılacak mıdır? Bütçeye bu amaçla özel bir ödenek konacak mıdır? Hala bir adım atılmamasının gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

TEK KRİZ RUSYA DEĞİL

            Geçen yıla göre ilk 11 ayda Antalya, Muğla ve İzmir’de turist kaybının 920 bin 713 olduğuna dikkat çeken Budak, Antalya’da Rus turist kaybının 644 bin 738’e yükseldiğine işaret etti. Budak, “Sorun sadece uçak krizi, Rusya krizi değildir. Antalya’da 21 ülkeden kayıp var. Fransa’dan geçen yıla göre üçte birden fazla, yüzde 37.3 düzeyinde bir gerileme var. Hollanda, İsveç, Belçika ve Avusturya’dan ciddi kayıplar var. Türkiye’nin sadece Rusya odaklı değil, Avrupa ülkelerine yönelik ciddi bir imaj çalışması, etkili bir tanıtım kampanyası yürütmesi gerektiği açık. Ancak böyle bir hazırlık yapıldığına ilişkin bir çalışma görmüyoruz. Türkiye için turizm en önemli sektörlerden biridir ancak AKP’nin turizme bu gözle baktığını söylemek mümkün değil. AKP’nin acil eylem planında turizm yok. AKP’nin gündeminde turizm yok.  Asıl sorun buradadır” diye konuşu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle