Hoşgeldiniz  

Bosna Hersek, geçmişlerini anlatan bahçesiyle EXPO 2016’da

Semih Köken | 14 Şubat 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem A- A+

Bosna Hersek, geçmişlerini anlatan bahçesiyle EXPO 2016’da

Bosna Hersek, “Çiçek ve çocuk” temalı EXPO 2016 Antalya’ya katılma kararı aldı. Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı DušanNešković, “EXPO 2016 sayesinde ‘çiçek, çocuk ve dostluk’ bunların hepsi paylaşılacak” dedi.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki EXPO 2016 Antalya’ya katılım süreciyle ilgili görüşmeler mutlu sonla tamamlandı. Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı DušanNešković, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği BaşkatibiZeljkoVasiljevic ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası İhracat Tanıtımları Müdürü Enes Ališković’ten oluşan Bosna Hersek heyeti, EXPO 2016 Antalya’ya katılıma ilişkin hususları görüşmek üzere Antalya’nın Aksu ilçesindeki sergi alanını ziyaret etti.

İlk olarak sergi alanı yönetim toplantı salonunda EXPO 2016 Antalya tanıtım filmi gösterilen heyete, EXPO 2016 Antalya Ajansı Proje ve Yapım İşleri Direktörlüğü bir sunum yaptı. Soruların cevaplandırılmasından sonra ise heyet bin 121 dönümlük alanda konuk ülkeye ülke bahçesi için ayrılan yer gösterildi.

Ülke bahçelerinin kurulacağı alanda açıklamada bulunan Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Nešković, EXPO 2016’ya katılmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Bakan Yardımcısı Nešković, “Tamamen etkileyici. Çünkü biz gelmeden önce buranın bir fuar, bir tanıtım alanı olduğunu düşünüyorduk. Ama geldikten sonra bu kadar büyük bir faaliyet, organizasyon olduğunu ancak idrak ediyoruz. Çok farklı ülkeler bir araya gelecek. Bu özel bir şey. Bizim için de. Düşünüyorum ki ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel anlamda Bosna Hersek’in Türkiye ve bütün dünyayla birleşmesi için iyi bir fırsat olacak” dedi.

Sergi alanına gelip insanlarla görüşüp bilgi aldığı için çok mutlu olduğunu kaydeden Bakan Yardımcısı Nešković, “Türkiye’yle hem doğa, hem kültür olarak çok ortak noktalarımız var. Uzmanlara danışarak buraya Bosna Hersek bahçesini getirip burada sunacağız. Biz bundan önceki Çin EXPO’sunda da yer aldık. Milano’ya katılmayı düşünürken, ülkemizde yaşanan bir sel felaketi yaşandı. Ve orası için ayırdığımız kaynakları aktarmak zorunda kaldık. Çiçek ve çocuk teması olan bu türden bir faaliyete ilk kez katılacağız. EXPO sayesinde çiçek, çocuk ve dostluk bunların hepsi paylaşılacak diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

 

Türkiye’ye teşekkür eden Bakan Yardımcısı Nešković, kendi kültürlerini ve geçmişlerini yansıtacakları bir dış bahçe yaparak ülkelerini tanıtacaklarını belirtti.

                         

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle