Hoşgeldiniz  

Batı Akdeniz’deki Enflasyon Artışı Ülke Genelinden Daha Fazla

Semih Köken | 04 Ocak 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Batı Akdeniz’deki Enflasyon Artışı Ülke Genelinden Daha Fazla

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre; Antalya, Isparta veBurdur illerinin yer aldığı tüketici fiyat endeksi(TÜFE) artışı ülke ortalamasının üzerinde. TÜFE’de Türkiye‘de yüzde 8,81 artış görülürken bu oran Batı Akdeniz Bölgesi‘nde yüzde 8,84.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 2015 enflasyonunun hedefin üzerinde olduğunu söyledi. TÜİK verilerine göre, Aralık ayında TÜFE’de beklenenin aksine yüzde 0,21 artış, yurtiçi üretici fiyat endeksinde ise yüzde 0,33 düşüş gerçekleştiğini belirten Çandır, yıllık bazda değerlendirildiğinde TÜFE’de yüzde 8,81, üretici fiyat endeksi(ÜFE)’de yüzde 5,71 oranında artış görüldüğüne dikkat çekti. Merkez Bankası‘nın 2015 yılı başında yüzde 5 olan yılsonu manşet enflasyon hedefinin, ekonomik gelişmelerle birlikte ikinci çeyrek sonunda yüzde 8,53 tahmini ile revize edildiğini hatırlatan Başkan Çandır, yılsonu gerçekleşmesi yüzde 8,81 olan enflasyon oranının hedefin üzerinde olduğunu belirtti. Merkez Bankası‘nın 2016 yıl sonu enflasyon hedefinin yine yüzde 5 olduğunu kaydeden Çandır, bunun asgari ücret artışının da etkisiyle gerçekleşmesinin güç olduğunu söyledi. Beklenti anketlerine göre enflasyonun en iyi ihtimalle yüzde 6,5 olabileceğini ifade eden Çandır, Batı Akdeniz‘deki enflasyon artışıyla ilgili de değerlendirmede bulundu. Buna göre Antalya, Burdur ve Isparta, 2015 yılsonu itibariyle Türkiye ortalamalarının üzerinde bir enflasyona sahip. Batı Akdeniz‘in enflasyonda 26 alt bölge içinde orta sıralarda yer alıyor. Bölgedeki tüketici fiyatları artış oranı aralık ayında yüzde 0,18; 2015 yılında ise yüzde 8,84 şeklinde gerçekleşti.

TARIM ENFLASYONDA BELİRLEYİCİ

Fiyat artışı sıralamasında en üst sıralarda tarım ürünlerinin yer aldığını belirten Ali Çandır, “Tarım ürünlerindeki bu yüksek fiyat katılığı, enflasyonun düşürülmesinde en büyük engel. Üreticiye nefes aldıracak teşvikler, pazardaki ürünü bollaştıracaktır. Bu da fiyatları aşağı yönde etkileyecektir.” dedi.

Dünyada petrol fiyatları gerilerken, düşüşün mazota yansıtılamaması, dolar kuru ve diğer girdi fiyatlarındaki artışın tarımdan elde edilen kazancı düşürdüğünü, özellikle de genç neslin toprağı terk etmesine neden olduğunu kaydeden Çandır, şu değerlendirmede bulundu: “Bizler bu durumun cömert topraklarımızın betona dönüştürülmesi için açık bir davetiye olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle tarım ve gıda ürünleri sektörlerinde, başta enerji olmak üzere tüm üretim maliyetlerinden oluşan baskının en düşük seviyelere çekilmesini diliyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl dolarda meydana gelen yüzde 25 civarındaki artış da ithal girdi kullanan tarım ve sanayi sektörlerinde maliyetleri olumsuz etkiledi. Üretici bu durumu mecburen fiyatlara yansıttı ve enflasyon mevcut seviyelere adeta asılı kaldı.”

2015’in seçim atmosferi ve artan terör olayları gölgesinde tedirginlik içinde geçtiğini hatırlatan BAGEV Başkanı Ali Çandır, bunun üzerine de Rusya ile yaşanan sorunun ekonomiye yansımasına dikkat çekti. Çandır, Rus ambargosu sebebiyle yaşanabilecek bolluğun, havaların etkisiyle daralabileceğini belirterek, şunları ifade etti: “Rusyagümrüğünden geri dönen ve 1 Ocak’tan itibaren yeni pazar bulunamaması halinde iç piyasaya sürülecek ürünler önümüzdeki günlerde arz artışıyla birlikte tüketicinin yüzünü güldürebilir. Zira iç piyasadaki bolluk beraberinde fiyatları aşağı yönlü etkileyecektir. Ancak Aralık ayının son günlerinde yurdumuzda etkisini gösteren soğuk havanın özellikle örtüaltı üretimi olumsuz etkilediğini ve üreticilerin hatırı sayılır kayıpla karşı karşıya olduğunu belirtmemiz gerek. Bu durum ise Rusya‘dan kaynaklanacak bolluğun etkisini ortadan kaldırabilir ve tezgahlara mevsimsel etkiler yansıyabilir.”

ZAM ŞAMPİYONU SİVRİ BİBER

Çandır’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde aralık ayındaki fiyat artışlarında, ürün bazında yüzde 34,31 artışla sivri biber zam şampiyonu oldu. Harcama grubu bazında ise yüzde 1,24 artışla gıda ve alkolsüz içecekler grubun ilk sıralarda yer aldı. Ürün fiyat artışı sıralamasında sonraki sıralarda ise yine tarım ürünlerinden olan patlıcan, domates ve yeşil soğan gelirken, harcama grubunda bu sıralama ev eşyası ile çeşitli mal ve hizmetler grupları şeklinde gerçekleşti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle