Hoşgeldiniz  

Baro başkanını 12 avukat savundu

Semih Köken | 25 Mayıs 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Baro başkanını 12 avukat savundu

ANTALYA Barosu genel kurulunda 3 icra müdürünü rüşvetçilikle suçlamaktan yargılanan baro başkanı Alper Tunga Bacanlı’yı, 12 avukat savundu. Bacanlı’ya destek veren 100’ün üzerinde avukat da duruşma sonrası özçekim yaptı.
ANTALYA BAROSU GENEL KURULUNDA 3 ICRA MUDURUNU RUSVETCILIKLE SUCLAMAKTAN YARGILANAN BARO BASKANI ALPER TUNGA BACANLI'YI, 12 AVUKAT SAVUNDU. BACANLI'YA DESTEK VEREN 100'UN UZERINDE AVUKAT DA DURUSMA SONRASI OZCEKIM YAPTI.(FOTO:MUSTAFA KOZAK/ANTALYA-DHA)
Antalya’da 2014 yılı temmuz ayındaki kararname ile icra müdürlerinden Necati İlhan, Reşat Balyemez ile Fahrettin Şahin’in tayinleri müdür yardımcısı sıfatıyla başka illere çıktı. Tayinlerini durdurmak için idare mahkemesine başvuran üç icra müdürü görev yerlerinde kalmak için mücadele ederken, aynı yılın ekim ayında Antalya Barosu’nun genel kurul toplantısı yapıldı. 3 icra müdürü, 18 Ekim 2014 tarihindeki genel kurulda avukatlardan ikinci dönem için yeniden destek isteyen Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı’nın rüşvetle mücadele konusunda yaptığı konuşmada, kendilerine hakaret edildiğini ve rüşvetçilikle suçlandıklarını iddia etti. İcra müdürleri genel kurulda yapılan konuşmanın CD’sini de dilekçelerine ekleyip suç duyurusunda bulundu.

Adalet Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesi üzerine Alper Tunga Bacanlı hakkında Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Olayla ilgili iddianamede, Alper Tunga Bacanlı’nın tayini çıkan icra müdürleriyle ilgili söylediği sözler şöyle kaydedildi:

“Meslektaşlarına karşı saygısız tutum ve davranışlar ortaya koyan, meslek ahlakına aykırı tavırları adet edinen 3 icra müdürü bu yöntemle tayin edilmiştir. Artık devir değişti. Biz icra müdürlerinden değil, onlar bizden korkacak dedim. Bakın sabah da ifade ettim. Belki dikkatlerinden kaçmıştır. 3 icra müdürü rüşvetçi, burada açıkça söylüyorum. Buradan tayin ettirdim ben. 7 icra müdürü vardı burada. 7 icra müdürlüğü vardı. Ortalık kan ağlıyordu. Adamlar avukatları neredeyse rüşvetçi konusunda maaşa bağlamışlardı.”

BARO BAŞKANINA BÜYÜK DESTEK

6 yıla kadar hapsi istenen baro başkanına destek için 100’ün üzerinde avukat adliyeye geldi. Baro Başkanı Bacanlı’dan şikayetçi üç icra müdürü ise adliyede yan yana bir bankta oturup duruşmanın başlamasını bekledi. Bacanlı’yı 12 avukat savunurken, müşteki icra müdürleri avukat da tutmadı.

Suçlamaları kabul etmeyen Bacanlı, genel kurulda yaptığı konuşmaların başından, ortasından ve sonundan eklemelerle iddianame hazırlanıp yargılandığını savundu. Bacanlı, konuşmasında kendisinden şikayetçi üç icra müdürünü kastetmediğini söyledi. Baro genel kurulunda yaptığı konuşmanın genel bir konuşma olduğunu ileri süren Bacanlı, kendisini şikayet eden üç icra müdüründen ikisini geçmişte şikayet ettiği için aralarında husumet olduğunu öne sürdü. Bacanlı, “2013-2014 yılı kararnamelerinde 12 icra müdürü tayin edilmiştir. Ancak neden müştekilerin üzerlerine alındığını bilmiyorum. Ben baro başkanı olduktan sonra adliyede düzeni biraz bozduk. Baro olarak rüşvet ve yolsuzlukla mücadele ettik. Bizim ahlaki vicdani sorumluluğumuz budur. Bu tavrımızdan dolayı husumet oluşmuştur. Bunu mahkemenin takdirlerine sunuyorum” dedi. 3 icra müdürü ise Bacanlı’dan şikayetçi olduklarını yineledi.

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılarak 2013 ile 2014 yıllarında Antalya İcra Müdürlüklerinden başka illere atamaları yapılan icra müdürleri ve yardımcılarının listelerinin tarihleriyle birlikte istenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Bacanlı’ya destek veren avukatlar, duruşma sonrası özçekim yaptı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle