Hoşgeldiniz  

Bakan Yardımcısı Yegin’den Antalya Osb’ye Ziyaret

Semih Köken | 20 Şubat 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Bakan Yardımcısı Yegin’den Antalya Osb’ye Ziyaret

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin ile sanayicilerin ve sektörün sorunlarını konuştu.

Bakan Yardımcısı Yegin'den Antalya Osb'ye Ziyaret, System.String[]
Antalya  Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı  Ali Bahar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı  Orhan Yegin ile sanayicilerin ve sektörün sorunlarını konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı  Orhan Yegin,  Antalya Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Sektörün ve sanayicilerin sorunlarını konuşmak için  Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Bahar ev sahipliğinde  Antalya OSB’de düzenlenen toplantıya katılan Yegin’e, İŞKUR Genel Müdürü Mehmet  Ali Özkan,  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdür Yardımcısı Savaş Alıç, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat, SGK  Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, AOSB Müteşebbis Heyet Üyeleri Fatin Tapçı, Rasim Feyzan Doğu, Bölge Müdürü İlhan Metin ve AOSB Yönetim Kurulu Danışmanı Mustafa İssi eşlik etti.

Sanayicilerin ve sektörün, işçi-işveren ve çalışma hayatındaki sorunları hakkında Bakan Yardımcısı Yegin’e bir rapor sunan Bahar, toplantı kapsamında iki önemli soruna detayları ile değindi. Bahar, iş kazalarını önlemek için gerekli tüm önlemleri aldıklarını, ancak işçi kusuru nedeniyle meydana gelen iş kazalarında bile suçlu ilan edildiklerini, hiçbir iş mahkemesini kazanamadıklarını, dolayısıyla işverenlere potansiyel suçlu muamelesi yapıldığını belirtti. Konunun yaşanmış örnekleri hakkında Bakan Yardımcısı Yegin’e bilgi aktarması için Bölge sanayicilerine de söz veren Bahar, mahkemelerin bu tutumunun sanayiciyi ve sektörü zora soktuğunu ve hatta zaman zaman iflasın eşiğine getirdiğini aktardı. Bölgede yaşanan ve konunun işveren tarafını yok yere mağdur eden bir olaydan örnekler veren Bahar, “Sanayicimizin şantiyesinde yaşanan kaza mahkemeye taşınıyor ve sanayicimize yurt dışına çıkış yasağı konuyor. Tüm önlemleri almış olmasına rağmen suçlu ilan ediliyor. Suçu ise o anda şantiyesinin başında olmamak. Bu sanayicimizin 5 adet şantiyesi bulunmaktadır. Tüm şantiyelerinde aynı anda bulunması mümkün değildir. Ayrıca şantiyelerinin çoğu yurt dışındadır. Verilen bu kararın meydana getireceği zararı lütfen bir düşünün. Yurt dışına çıkamaması demek tüm iş bağlantılarının aksamasına, olası anlaşma fesihlerine ve hatta iflasa dönüşebilir. Sanayicilerin cesur olması ve yatırım yapmasının istendiği bir dönemde bu tür uygulamalarla kolumuz kanadımız bağlanmaktadır.”

Kıdem tazminatları için fon kurulsun

İşçilere ödenen kıdem tazminatı konusuna da değinen Bahar, kıdem tazminatlarının devlet garantisine alınmasını sağlayacak bir formül önerisinde bulundu. İşverenlerin kıdem tazminatlarını her yıl düzenli olarak devletin kuracağı bir fona ödeyeceği, devletin de fonda biriken parayı işleterek tasarruf sağlayacağı bir modelden söz eden Bahar, “Kıdem tazminatı yüzünden işten çıkarmalar olmakta, çalışma barışı bozulmaktadır. Bir firmanın kapanması veya iflas etmesi halinde çalışanın tazminat alması mümkün olamamaktadır. Fon, tasarruf artışına katkı sağlayacak, işverenleri de çoğu zaman planlamadığı bir borç ile karşı karşıya kalmaktan kurtarmış olacaktır. En önemlisi ise bu sayede, iflas etmiş bir şirkette çalışan işçilerin haklarının devlet garantisi altında olması sağlanacaktır. Ayrıca fonda biriken para sanayiciye düşük faizli kredi olarak geri dönerse, yatırımların artmasına yönelik önemli bir kaynak oluşturulmuş olur. Kıdem tazminatı fonu çalışanın hakkını koruyan, sorunları çözen, tasarruf ve kaynak oluşturan çok yönlü bir modeldir” dedi.

İşçi-işveren-devlet kazancı

Fonun işveren tarafına sağlayacağı faydalara da dikkat çeken Bahar, “Birikmiş ihbar ve kıdem tazminatlarını tesislerini satsalar dahi ödeyemeyecek olan firmalar bu tip köklü bir çözümle daha sağlam bir yapıya kavuşacaklardır. Ayrıca girdi maliyetlerinin azaltılmasına, rekabet gücünün ve ihracatın artmasına kaynak oluşturulacaktır. Bu model “işçi-işveren-devlet” kazancını esas alan bir düzenlemedir. Burada çalışanların kazanılmış haklarını tümüyle ortadan kaldırmayan kademeli geçiş sistemi, süreci en doğru şekilde yönetmeye imkan sağlayacaktır. Örneğin 01.04.2017 tarihinden itibaren alınan her işçi bu sisteme dahil edilmiş olur ise geçmişin yükü zaman içinde eritilebilir” diye konuştu.

Bakış açımızı gözden geçirmeliyiz

Başkan Bahar ve sanayicilerin sorun ve taleplerini not ettiklerini, çözüm için çalışacaklarını dile getiren Bakan Yardımcısı Yegin, kıdem tazminatı ile alakalı modelin fayda sağlayacak yönleri olduğunu, bu tür bir çalışmalarının bulunduğunu belirtti. “İşveren işçiye maliyet gözüyle, işçi ise işverene kar olarak bakıyor. Dolayısıyla işçi-işveren arasındaki ilişki kökleşemiyor. Bakış açımızı gözden geçirmeliyiz” diyen Yegin, işçi-işveren arasındaki itilafların çözümü için arabulucuların devreye gireceği bir modeli uygulamaya koymayı planladıklarını belirtti.

Fabrikaların gece vardiyalarına ziyaret

Toplantının ardından  Antalya OSB bünyesinde faaliyet gösteren AGT Ağaç San. Tic. A.Ş. ile Türk Ytong San. A.Ş. tesislerini ziyaret eden Bakan Yardımcısı Yegin ve beraberindeki heyet, firmaların üretim süreçlerini inceleyip gece vardiyasında çalışan işçiler ile sohbet etti.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle