Hoşgeldiniz  

Bakan Çelik: Artvin’deki olaylardan bilgim yok

Semih Köken | 17 Şubat 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

Bakan Çelik: Artvin’deki olaylardan bilgim yok

“ÇEVREYE FECAATE MÜSAADE ETMEMEK GEREK”
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI FARUK CELIK, ANTALYA'DA EXPO 2016 ANTALYA'NIN YONETIM KURULU TOPLANTISININ ARDINDAN SERALARI GEZDI, VATANDASLARLA SOHBET ETTI.(FOTO:MEHMET CINAR/ANTALYA-DHA)
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Antalya’da Expo 2016 Antalya’nın yönetim kurulu toplantısının ardından soru üzerine Artvin’deki olayların dün gece kendisine iletildiğini ancak, takip edemediğini söyledi. Bu nedenle konuyu bilmediğini de belirten Faruk Çelik, “Ama bildiğim bir şey var, tabii o bölge önemli. Artvin coğrafi olarak toprağın kıt olduğu bir coğrafya, madenlerin de zengin olduğu bir ilimiz. Madenlerimiz alınmasın, çıkarılmasın gibi bir yaklaşımı ben doğru bulmam. Orada daha önce yapılan vahşi bir maden çıkarma modeli üzerinde duruluyordu. Bunun olmayacağını meclis kürsülerinde de dile getirdim. ‘Bu olamaz’ dedim. Orasının tahribi sözkonusu olamaz” dedi.

“O GÜZELİM TABİAT TAHRİP EDİLECEKSE DOĞRU DEĞİL”

Daha sonra yapılan çalışmada altın rezervinin olduğunun ifade edildiğini kaydeden Bakan Çelik, şöyle konuştu:

“Bakır, altın alınırken teknolojiyi kullanarak alınması konusunda değerlendirmeler yapıldı. Şimdi bu olay ideolojik, hissi değil. Maden, altın, bakır var mı, bu alınır ama çevreyi tahrip etmeyecek şekilde. Şimdi ifade edilen o. Deniyor ki, bakır ve altın madeni alınıp yerine toprak dolgusu yapılacak. Yani orada hiçbir işleme, siyanür ve benzeri işleme olmayacak. Ham maden alınıp, vagonlarla ve teleferikle, teleskilerle oradan alınacak deniyor ise eğer çevreye bir zararı yok ise. Ben projeyi görmedim, bilmiyorum. Yani karşı çıkmak değil ne yapılacağına bakmak gerekiyor. Eğer orada gerçekten maden, çevre olduğu gibi o güzelim tabiat tahrip edilerek bir maden çalışması olacaksa tabiki bu doğru değil. Buna katılmak doğru değil. Ama o projenin artık o eski proje olmadığı, oradan yalnız madenin alınıp, alınan madenin yerine toprağın doldurulacağı ve çevre tahribi olmadan madenin alınması olayı olduğu, işlemesinin başka yerde yapılacağı ifade ediliyor ise, oturup projenin görülmesi gerekiyor.”

Her konuyu ideolojik bir tartışma haline getirmenin de doğru olmadığını dile getiren Faruk Çelik, şöyle konuştu:

“Anlatılanlar çerçevesinde çevreye bir tahribat sözkonusu değilse, orada altın madeni çıkarılmasıyla ilgili siyanür ve benzeri çalışma olmayacak ise, ağaçlar kesilmeyecek, çevre tahrip olmayacak ise madeni çıkarma tekniği varsa, çıkarıp vagonlarla veya teleferik sistemiyle bu gidecekse maden alınsın, toprakta doldurulsun. Ama bunun dışında bir şey oluyor ise, çevreye fecaat sözkonusu ise bunada müsaade etmemek gerekiyor. İçeriği tam bilmediğim için bu çerçevede bir değerlendirmeyi doğru buluyorum.”DHA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle